Logaritmus nélkül, hogy lehet megoldani a következő feladatot?


Van 150.000Ft-om amit berakok a bankba 20% kamattal, a kérdés: mikor lesz 1millió forintom.


Ezt én úgy próbáltam, hogy: (1.2^n)*150.000 = 1.000.000

és idáig jutottam. Ezt 1.2 alapú logaritmussá kéne tenni amit persze nem lehet beütni egy számológépbe sem(csak ez jutott eszembe), tehát esetleg más megoldás? Előre is köszönöm.



2015. ápr. 1. 20:35
 1/3 anonim ***** válasza:

jó ha logaritmussal csinálod, csak ne így

150000-rel tudsz osztani, utána 10-es alapú logarimus

az azonosság miatt az n "lekerül és onnantól meg már be lehet írni számológépbe is

2015. ápr. 1. 21:08
 2/3 anonim ***** válasza:

Érdemesebb talán így felírni:


(1,2^n)*150.000>=1.000.000 (elvégre ha több, mint 1 millió forintod van, akkor is van 1 millió forintod)


Osszunk 150.000-rel:


(1,2)^n>=~6,67


Innentől már csak az a kérdés, hogy milyen n esetén lesz 1,2^n értéke nagyobb, mint 6,67. A keresett n biztosan egész, ezért ezt úgy számoljuk ki, hogy az 1,2-t megszorozzuk magával addig, amíg először nem kapunk ~6,67-nál nagyobb értéket. Ha így számolunk, akkor ezt kapjuk:


1,2^10=~6,19

1,2^11=~7,43


Tehát ha n>=11, akkor több, mint 1.000.000 forint kerül a számládra, vagyis 11 időegységnek (nap, hónap, év?) kell eltelnie, hogy a kívánt összeg meglegyen a számládon.


Így kell logaritmus nélkül kiszámolni. Ez persze matematikai szempontból nem egy elegáns megoldás, de célravezető.

2015. ápr. 1. 21:41
 3/3 anonim ***** válasza:
de be lehet, ha átváltod 10es alapú logaritmusba (vagy ha tudod használni azt a drága tudományos számológépet amit anyádék vettek)
2015. ápr. 2. 00:08