Logaritmusos egyenletrendszer. Valaki?


[link]


Segítenétek megoldani? Egy felsadatsor része, amit holnap el kell küldeni a tanárnak, de ezt nem tudom megcsinálni, pedig sok pontot ér.


Köszi előre is, ha segítetek!


2015. márc. 21. 22:38
 1/2 anonim ***** válasza:

A második egyenletbe fejben helyettesítettem be. (Azt is írd le)

[link]

2015. márc. 21. 23:25
 2/2 anonim ***** válasza:

A második (exponenciális) egyenletet át tudod írni a tanultak alapján:


5^(x+y)=(5^4)^x


A hatványozás megfelelő azonossága miatt:


5^(x+y)=5^(4x)


Az exponenciális függvény szigorú monotonitása miatt:


x+y=4x, ebből y=3x. Ezt írjuk be az első egyenletbe y helyére.


Az egyszerűség kedvéért én a logaritmust csak log-gal jelölöm, te majd szépen írd oda mindenhova a 2-es alapot.


Tehát az egyenletünk:


log(x+3x+4)+log(3x-x-2)=log(6*(3x)+3x+1)


a logaritmusokon belül összevonunk:


log(4x+4)+log(2x-2)=log(21x+1)


A logaritmus I. azonossága alapján:


log((4x+4)*(2x-2))=log(21x+1)


A logaritmusfüggvény szigorú monotonitása miatt:


(4x+4)*(2x-2)=21x+1


Kibontjuk a zárójelet:


8x^2-8=21x+1


0-ra redukálunk:


8x^2-21x-9=0


Megoldóképlettel megoldjuk; x(1)=3, x(2)=-3/8, ebből ki tudjuk számolni y értékét is:


y(1)=3x(1)=3*3=9, tehát az egyik megoldáspár: (3;9)


y(2)=3x(2)=3*(-3/8)=-9/8, ezzel a másik: (-3/8;-9/8)


Most nézzük meg, hogy mindkét megoldás jó-e:


1. x=3, y=9:


I. bal oldal: log(3+9+4)+log(9-3-2)=log(16)+log(4)=4+2=6

I. jobb oldal: log(6*9+3*3+1)=log(64)=6, tehát az első egyenlet kielégült.


II. bal oldal: 5^(3+9)=5^(12)=244.140.625

II. jobb oldal: 625^3=244.140.625, ez is jó. Tehát az első megoldás mindenképp jó.


2. x=-3/8, y=-9/8:


I. bal oldal: log(-3/8-9/8+4)+log(-9/8-(-3/8)-2)=log(20/8)+log(-22/8)


Itt már gondban vagyunk, mivel a logaritmuson belülre negatív szám került, azzal pedig nem tudunk mit kezdeni. Tehát a másodjára kapott megoldás nem jó.


Tehát a megoldásunk: x=3 és y=9.

2015. márc. 21. 23:31