Sziszka7249 kérdése:

Egy mértani sorozat első három tagjának összege 26 ha az első taghoz eggyet a másodikhoz hatot a harmadikhoz hármat adunk egy számtani sorozat egymás követő tagjait kapjuk. Melyik ez a sorozat?

köszi

2015. márc. 18. 15:23
 1/3 anonim ***** válasza:

a0+qa0+q^2a0=26

qa0-(a0+6)=(q^2a0+3)-qa0

2015. márc. 18. 15:33
 2/3 anonim ***** válasza:
Két megoldás van.
2015. márc. 18. 19:23
 3/3 anonim ***** válasza:

Egy megoldási lehetőség:


Legyen

a mértani sor

m1, m2, m3

a számtani sor

a1, a2, a3


Feltételek

(1) m1 + m2 + m3 = 26

(2) a1 = m1 + 1

(3) a2 = m2 + 6

(4) a3 = m3 + 3


Az utolsó három egyenletet összeadva

a1 + a2 + a3 = (m1 + m2 + m3) + 10


Mivel

a1 = a2 - d

a2 = a2

a3 = a2 + d

ezért

a1 + a2 + a3 = 3*a2

A jobb oldalon zárójelbe tett mennyiség a megadott összeg, így

3*a2 = 26 + 10

3*a2 = 36

és

a2 = 12


A 3. feltételből

m2 = a2 - 6

m2 = 6


A mértani sornál érvényes összefüggés szerint

m1*m3 = (m2)²


A 2. és 4. feltételből

m1 = a1 - 1 = a2 - d - 1 = 12 - d - 1

m1 = 11 - d


m3 = a3 - 3 = a2 + d - 3 = 12 + d - 3

m3 = 9 + d


Ezekkel

(11 - d)(9 + d) = 36


A zárójelek felbontása, majd összevonás után a

d² - 2d - 63 = 0

másodfokú egyenletet kapjuk.


Ennek a két gyöke

d1 = 9

d2 = -7


Ezek után a sorok

ha d = 9

a1 = a2 - d = 12 - 9

a1 = 3

=====

a2 = 12 (már kiszámítva)

======

a3 = a2 + d = 12 + 9

a3 = 21

======


m1 = a1 - 1

m1 = 3 - 1

m1 = 2

=====

m2 = 6 (már kiszámítva)

=====

m3 = a3 - 3 = 21 - 3

m3 = 18

======

A mértani sor hányadosa

q = m3/m2 (= m2/m1)

q = 18/6

q = 3

====


A d2-vel adódó sorok kiszámítása legyen a kérdező dolga. :-)


DeeDee

**********

2015. márc. 19. 01:55