Egy mértani sorozat ötödik tagja -12, tizedik tagja 12. Mennyi lehet az első tíz tag összege?

Valaki tudna segíteni?:)

2015. márc. 16. 20:30
 1/3 anonim ***** válasza:

a5 = -12

a10 = 12


a10= a5*q^5, ebből q=-1


azaz minden páratlanadik tag -12, minden páros 12 - az S10=0

(képletbe helyettesítve is kijön).

2015. márc. 16. 20:37
 2/3 A kérdező kommentje:
Nem gondoltam volna hogy ilyen egyszerű..köszönöm a segítséget!:)
2015. márc. 16. 21:08
 3/3 anonim ***** válasza:
Érdemes észbe vésni hogy egy mértani sorozat abszolútértéke monoton nő vagy monoton csökken csak q-től függően, ha q abszolútértéke nem 1 akkor szigorúan. Mivel itt az abszolútérték nem változik, q abszolútértéke 1, mivel a sorozat nem konstants csak -1 lehet... Ez így ránézésre kéne menjen :)
2015. márc. 18. 01:42