Úgy kezdtem el hogy a √3+1/ √3-1 hányados lesz konstans..de ha azt ha behelyettesítjük a mértani sorozatos képletbe nagyon bonyolult lesz..nem tudom hogy van e rá egyszerűbb megoldás? vagy csak simán össze kéne adogatni?2015. márc. 16. 19:15
1/5 anonim válasza:
Ha a (gyök3+1)/(gyök3-1) törtet gyöktelenited azaz szorzod (gyök3+1)/(gyök3+1) akkor a végén azt kapod hogy
2+gyök3
ezzel talán egyszerűsödik az összegképlet.
Jobb nem jutott az eszembe.
2/5 anonim válasza:
A hányadost gyöktelenítsd, akkor már tudsz vele számolni:
q=(√3+1)^2/2
3/5 anonim válasza:
szia...felirod képlet szerint, általánosan
an=a1*q^(n-1)
a1=√3-1
a2=√3+1
de az általános tagból felirhatod az a2-t
=>a2=a1*q^(2-1)
√3+1=(√3-1)*q=> q=(√3+1)/(√3-1) bővitessz a konjugáltal
q=(√3+1)(√3+1)/(√3+1)(√3-1)
q=(3+2√3+1)/3-1
q=(4+2√3)/2
q=2+√3
a3=a1*q^(3-1)
a3=a1*q^2
a3=(√3-1) (2+√3)^2
a3=3√3+5
a4=a1*q^(4-1)
a4=(√3-1)*(2+√3)^3
a4=(√3-1)(26+15√3)
a4=11√3+19
a1+a2+a3+a4=√3-1+√3+1+3√3+5+11√3+19=24+√3(1+1+3+11)=
24+16√3
remélem jól számoltam...:D
4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors válaszokat!:))
2015. márc. 16. 19:54
5/5 anonim válasza: