Sziszka7249 kérdése:

A1+a2+a3=a5 és a2^=a14 Első elem és differencia?

Köszönöm szépen

2015. febr. 28. 09:01
 1/6 anonim ***** válasza:
Le tudnád írni részletesebben? Mi ez a sok a? Mind ismeretlen? Melyik a első elem és miknek a mije kell? Differenciál számításról vagy simán különbségről van szó? És mi az a ^= jel?
2015. febr. 28. 09:10
 2/6 A kérdező kommentje:
^ Négyzet
2015. febr. 28. 12:21
 3/6 A kérdező kommentje:
Számtani sorozat és meg kell határozni az a1-et és a differenciáját
2015. febr. 28. 12:27
 4/6 anonim ***** válasza:

an=a1+(n-1)d


a1+a1+d+a1+2d=a1+4d, vagyis

3a1+3d=a1+4d

(a1+d)^2=a1+13d


3a1+3d=a1+4d

(a1+d)^2=a1+13d

_______________

3a1+3d=a1+4d |-3d

3a1=a1+d |-a1

d=2a1


Visszahelyettesítünk a második egyenletbe.


(a1+d)^2=a1+13d


(3a1)^2=a1+26a1

(3a1)^2=27a1

9a1^2 -27a1=0


a1_1;2=(27+-sqrt(729))/18)

a1_1=3

a1_2=0

Visszahelyettesítjük mindkét kapott értéket az első egyenletbe.


3a1+3d=a1+4d

Legyen a1=3

3*3+d=3+4d

9+d=3+4d

6=3d, ebből d=2


Legyen a1=0

3a1+3d=a1+4d

2*0+3d=0+4d

3d=4d-ből d=0


Ellenőrzés:

a1=0 esetben triviális, hogy igaz, hiszen egy olyan sorozat konstanssorozat, aminek minden eleme 0.


a1=3 eset:

3+5+7=11 nem áll fen, így ez nem megoldása a feladatnak.

Nem biztos, hogy jó, de igyekeztem. :D

2015. febr. 28. 15:13
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2015. febr. 28. 17:23
 6/6 anonim ***** válasza:

Elnézést :D

Hülyeséget csináltam :D

Kijött ugye, hogy d=2a1 :D

És akkor :D

Ennek alapján kell a különbségeket.

a1=3 is megoldás.

2015. febr. 28. 22:37