A következő feladathoz kérek segítséget:
Egy számtani sorozat első eleme 1/7, differenciája 1/3. Tudjuk, hogy a sorozat első k elemének összege egész szám. Határozzuk meg k minimumát!
A feladatgyűjtemény végén csak ennyit írnak: k=7. A segítséget előre is köszönöm!
2012. febr. 27. 17:34
1/1 bongolo válasza:
Tanultátok a számtani sorozat első k elemének összegképletét. Valami ilyesmi:
S = a1·k + d·k·(k-1)/2
Most a1=1/7, d=1/3, keressük a legkisebb k-t, hogy S egész legyen. Behelyettesítem az ismerteket:
S = k/7 + k(k-1)/6
Mivel k egész szám, S akkor lesz egész, ha k osztható 7-tel, k(k-1) pedig osztható 6-tal. Ez pedig k=7 esetén teljesül először.