Elakadtam ennél a feladatnál, hogy kell folytatni (fizika soros-párhuzamos kapcsolás)?


Feladat:

Két ellenállás soros kapcsolásával 200 ohm, párhuzamos kapcsolásával 40 ohm eredő ellenállást kaptunk. Mekkorák az ellenállások külön-külön?


Felírtam a két egyenletet, hogy:

200 = R1+R2

és

1/40 = 1/R1 + 1/R2


A 1.-ból helyettesítettem be a másodikba ezt: 200-R1=R2


1/40 = 1/R1 + 1/200-R1

1/40 = 200-R1+R1/(200-R1)R1

1/40 = 200/(200-R1)R1

40 = (200-R1)R1/200

8000 = (200-R1)R1

Ha eddig jó, akkor innentől kezdve hogyan tovább?


A segítéseg előre is köszönöm!


2012. febr. 2. 16:37
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Eddig hibátlan.

Beszorzol R1 -gyel. Másodfokú egyenlet:

R1^2-200R1+8000=0. Megoldóképlettel megoldod.

2012. febr. 2. 17:32
 2/3 BKRS ***** válasza:
100%

Eddig jo amit irsz. Nehany helyen a zarojelezes nem tokeletes, de a szamitas jo.

1/40 = 1/R1 + 1/(200-R1 )

1/40 = (200-R1+R1)/((200-R1)R1 )

1/40 = 200/(200-R1)R1

40 = (200-R1)R1/200

8000 = (200-R1)R1


Innen meg masodfoku egyenlet:

8000 = 200R1 - R1^2

R1^2 -200R1 + 8000 = 0

R1^2 - 2*100*R1 +10000 -2000 = 0

(R1-100)^2 - (4*5*√5)^2 = 0

(R1-100 - 20√5) (R1 - 100 + 20√5) = 0

Vagyis az egyik ellenallas 100+20√5 a masik 100-20√5.

2012. febr. 2. 17:39
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, a másodfokú egyenletet el is felejtettem. :)
2012. febr. 2. 18:21