Az első 11 tag összege 308. a7= 33 (vagyis a hetedik tag 33) mennyi az a1?(első tag) és a d= ?2012. febr. 13. 16:54
1/2 anonim válasza:
S(11) = 308
a7 = 33
a1, d = ?
Mivel páratlan számú tag van, célszerű a középső taghoz viszonyítva felírni a sor összegét.
A középső tag az a6, ezzel a sorozat tagjai:
a1 = a6 - 5d
a2 = a6 - 4d
...
a5 = a6 - d
a6
a7 = a6 + d
...
a10 = a6 + 4d
a11 = a6 + 5d
Ha ezeket összeadod, a különbségek (d) kiesnek, és marad
11*a6 = 308
ebből
a6 = 28
Ismert az a6-t követő tag értéke
a7 = a6 + d = 33
ebből
d = 33 - a6 = 33 - 28
d = 5
====
Ezek után már meghatározható az a1 is.
Pl
a7 = a1 + 6d
ebből
a1 = a7 - 6d = 33 - 6*5
a1 = 3
=====
Tehát a sorozat első tagja
a1 = 3
a sorozat különbsége
d = 5
Remélem érthető voltam.
DeeDee
***********
2/2 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm!:)
2012. febr. 13. 21:23