Mitől függ, hogy egy elem (pl. Mg) hány elektront ad le a reakció során?
Szia!
A példád sántít: összesen négy elektron halad át a reakció során!
2 Mg + O2 --> 2 MgO
A magnézium kettőt ad le, az oxigén kettőt vesz fel, és az egyenlet miatt megkétszerezzük az áthaladott elektronok számát.
Így már mindjárt érthetőbb lesz (remélem) számodra, hogy miért annyi az elektronfelvétel, -leadás, amennyi.
A magnézium a II. főcsoport eleme, azaz ha lead két elektront, az előző periódus nemesgázához fog hasonlítani az elektronszerkezete.
Az oxigén a VI. főcsoport eleme, azaz ha felvesz két elektront, akkor a periódusában lévő nemesgázhoz fog hasonlítani az elektronszerkezete.
Mivel az elemek nemesgáz-szerkezetet szeretnének elérni, ezért reakcióik során úgy változtatják az oxidációs számukat, hogy ezt elérjék.
A fenti példa ionvegyület képződése volt, nézzünk egy másik példát kovalens kötés kialakulása mellett: a víz képződését.
Az egyenlet: 2 H2 + O2 --> 2 H2O
A hidrogén az I. főcsoport és az első periódus eleme, neki 2 db elektron kell, hogy elérje a nemesgáz-szerkezetet. Azáltal, hogy az oxigénnel kovalens kötést alkot, meglesz számára a két elektron. Az oxigénről már az előbb kiderült, hogy neki két elektronra van pluszban szüksége, hogy elérje a nemesgáz-szerkezetet, a 2 db hidrogénnel megosztott 1-1 elektronnal ezt eléri.
Tehát redoxireakciókban mindig azt kell megnézni, hogy hogyan tudja az adott elem legegyszerűbben elérni a nemesgáz-szerkezetet.
Remélem, érthető volt, ha nem, kérdezz még nyugodtan.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!