Valaki eltudná nekem érthetően magyarázni a vízszintes hajítást és a centripetális gyorsulást?

képletekkel együtt. Nagyon fontos lenne. Irunk és nagyon nem értem. Köszönöm a segitséget

2015. febr. 1. 12:44
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Hajítás esetén ugye két irányú mozgás keletkezik az egyik ugye y irányú (függőleges) a másik vízszintes x irányú. Ugye alapjában véve ha elhajítasz valamit, akkor az a valami vízszintes irányba egyenes vonalú egyenletes mozgást végez függőleges irányba meg gyorsuló mozgást, ezért lesz a pályaív parabola.


És ha ilyen feladatod van azt egy egyenletrendszerrel írod le. Célszerű az origót mindig az elhajítás pontjában felvenni. És az egyenletrendszer úgy néz ki hogy


x=V°*t*cosα

y=V°*t*sinα-g/2 * t^2 , ahol


x=vízszintesen megtett távolság (ugye az origótól) méterben

y=függőlegesen megtett táv méterben

V°=kezdősebesség (m/s)

g=nehézségi gyorsulás (m/s^2) 9.81

t=idő (sec)

α=kezdősebesség vektor szöge az x tengellyel (fok)


Ugye a két egyenletnek a közös pontja az idő. Alapjában először kiszámolod hogy

mennyi idő alatt esik le utána az időt visszahelyettesíted és ugye s=v szer t vel számolsz


Vízszintes hajítás esetén ugye α=0° vagy 180, és ugye sin 0 vagy 180 = 0

tehát ez V°*t*sinα kiesik ugye mert szorzat nulla ha az egyik tagja nulla.


És akkor ha nézel egy példát mondjuk a mikulás ideges lesz és mondjuk 50m magas felhőkarcoló tetejéről vízszintesen ledob egy mittudomén egy csomagot gyök tíz m/s sebességgel. Milyen messze ér földet a háztól

Tehát az origót a ház tetejéhez teszed

és 50 méterre esik ugye le tehát -50=y


Mivel vízszintes hajítás az a tag amit az előbb is mutattam 0 lesz tehát

y=-g/2 ször t^2

-50 = -5 ször t^2

t^2=10

t= gyök tíz

és akkor a cos 90 ugye 1 tehát

x= gyök 10 szer gyök 10 = 10 és akkor megvan hogy 10 méterre esik le a háztól.


Ugye függőleges irányba 90°a cos 90 = 0 kiesik az x irány.


A centripetális gyorsulás pedig ugye körmozgásnál keletkezik, mindig sugárirányú és befelé mutat és merőleges ugye a sebességvektorra. és acp=v^2/r ezt háromszög hasonlóságaiból vezetik le. Sok mindent nem tudok rajta magyarázni.


Remélem segítettem!

2015. febr. 1. 14:25