Milyen messzire tudja elhajítani a kislabdát az a hallgató, aki függőlegesen 20 m magasra képes feldobni? (A kezdősebességek nagysága megegyezik. ) (Fizika)


A megoldásnak 40 m-nek kéne lennie.

Addig jutottam el, hogy:

t = gyök(2h/g) = gyök(2*20/10) = 2 s

v = h / t = 20 / 2 = 10 m/s


v = -g * t + v0 =>

=> v0 = v + g * t = 10 + 10*2 = 30 m/s

vy0 = vx0


Tovább nem tudom. Gondolom ki kéne számítani a vízszintes dobás gyorsulását, idejét és átlagsebességét, ahhoz hogy megkapjam a távolságot, de nem tudom hogy kezdjek hozzá.


Valaki tudja a választ? (Az eddigi számításaim lehet helytelenek.)



2015. jan. 25. 20:40
 1/6 anonim ***** válasza:

energiamegmaradással kiszámolod a kezdősebességet, aztán a ferde hajítás képleteivel tudod meghatározni a távolságot (ferde hajítás képleteit a függvénytáblázat tartalmazza)

sajnos elég bonyolult képletek ezek, nehéz lenne végigvezetnem olyan karakterekkel, amik a billentyűzeten vannak

2015. jan. 25. 20:49
 2/6 anonim ***** válasza:
azért nem jó a vízszintes hajítás, mert akkor függőleges irányú elmozdulásvetület is lenne, egyre gyorsulna lefelé a test, szóval, bármeddig leeshetne. a feladatnak csak úgy lehet értelme, ha az eldobás szintjével egy szintben kell leérnie a golyónak, ez viszont csak ferde hajítással lehetséges
2015. jan. 25. 20:51
 3/6 A kérdező kommentje:
Energiamegmaradással? Ahhoz kellene tömeg is, de nem adott meg.
2015. jan. 25. 21:05
 4/6 A kérdező kommentje:
Ferde hajítás tudtommal akkor lenne jó, ha valamilyen X és Y tengelyek közti szöggel dobnám (pl. vízszintessel bezárt szög 20 fokos lenne, stb...), de itt csak a vízszintes dobásra kíváncsi.
2015. jan. 25. 21:10
 5/6 anonim ***** válasza:

Energiamegmaradásnál kiesik a tömeg, nem kell:

1/2 *m*v^2 = m*g*h

2*g*h = v^2

v=gyök(2*g*h)=19.8 m/s


Megvan a kezdősebesség. Illik tudni, hogy akkor lehet legmesszebbre hajítani, ha 45°-os szögben dobjuk el a labdát. Így a ferdehajítás távolsága:

s = (v^2 * sin(2*alfa) )/g = 40 méter

2015. jan. 25. 21:20
 6/6 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm szépen! :)
2015. jan. 25. 21:35