Az asztallapon egy 1 kg és egy 2 kg-os tömegű fakocka nyugszik, amelyek fonállal lettek összekötve. A 2 kg tömegű kockát vízszintes irányú,15 N nagyságú erővel húzzuk. Mekkora a fakockák gyorsulása és a fonalat feszítő erő?


(Az asztallap és a kockák közötti súrlódást hanyagoljuk el)


Nem tudom, hogy jó-e, de én így oldottam meg:

Fh2 = 15 N

m1 = 1 kg

m2 = 2 kg

-------

a = ?

F_fonál = ?


Fh2 = (m1 + m2) * a

a = Fh / (m1 + m2) = 15 / (1 + 2) = 5 m/s^2

Fh1 = m1 * a = 5 N


F_fonál = Fh2 - Fh1 = 10 N



2015. jan. 29. 13:38
 1/4 Hominida ***** válasza:

Az utolsó sorig tökéletes. Bevallom, nem tudok rájönni, hogy mit jelent az F_fonál, ha van Fh1 is. A nagy kockát húzó fonálban ébredő erő 15 N, a két kockát összekötő fonál gyorsítja a kis kockát, az értéke Fh1=5 N. Mi az F_fonál?


(Nem tudom, miért látok sok kérdést csak másnap. Sajnálom a késést.)

2015. jan. 30. 16:57
 2/4 anonim ***** válasza:

Hát éppen az utolsó sor nem tökéletes. Ugyanis az Fh1=F_fonál, hiszen az m1-et húző erő az maga a fonálerő, vagyis 5 N.


Még annyi megjegyzést fűznék hozzá, hogy tisztább így indulni:


Fh2-F_fonál = m2*a

F_fonál = m1*a


És innen már kijön minden.

2015. jan. 30. 17:11
 3/4 Hominida ***** válasza:
#2, én is úgy értettem, hogy tökéletes, egészen az utolsó sorig, ami viszont már nem tökéletes. :-) De tulajdonképpen ha levesszük azt a sort, a többi rendben is van.
2015. jan. 31. 01:11
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! :) Igen, fonálerőre gondoltam az F_fonál alatt. :)
2015. jan. 31. 19:12