Egy MÉRTANI sorozat első 3 tagjának szorzata 216. Ha a harmadik számot 3-mal csökkentjük, egy SZÁMTANI sorozat első 3 tagját kapjuk. Melyik ez a mértani sorozat?

2010. febr. 6. 21:30
 1/9 anonim válasza:
3, 6, 12,...
2010. febr. 6. 21:54
 2/9 anonim ***** válasza:
a*a*q*a*q^2=216, ebből a*q=6. Továbbá felírod, hogy a számtani sorozatod első és harmadik tagjának számtani közepe a második tag: (a+a*q^2-3)/2=a*q=6, átalakításokkal a+6q=15. Ez egy kétsimeretlenes egyenletrendszer, megoldod.
2010. febr. 6. 21:59
 3/9 anonim ***** válasza:
Az első válaszolónak: igen, ez az EGYIK megoldás.
2010. febr. 6. 22:03
 4/9 A kérdező kommentje:
le tudnátok írni részletesebben légyszi, holnap ebből írok dogát :( nagyon nem kéne egy 1es :(
2010. febr. 7. 11:49
 5/9 anonim ***** válasza:
Második és harmadik válaszoló vagyok, elég részletesen leírtam, ebből értened kellene. Először is feltételezem, tudod, mi a mértani, illetve számtani sorozat. Tehát a mértaninál minden tagot megkapsz, ha az előzőt megszorzod egy q hányadossal. Az első tagot a-val jelöltem. Ebből kapod az első három tag szorzatát: a*a*q*a*q^2=216, egyszerűsítéssel a^3*q^3=(a*q)^3=216, a*q=6, a=q/6.
2010. febr. 7. 12:53
 6/9 anonim ***** válasza:
Ezenkívül a számtani sorozat első és harmadik tagjának számtani közepe a második tag, a harmadik tag a*q^2-3 lesz a feladat szövegéből: (a+a*q^2-3)/2=a*q=6 (az előzőből), így (szorzod kettővel) a+a*q^2-3=12, a+a*q^2=a+6q=15, behelyettesítve: 6/q+6q=15, felszorzod: 6q^2-15q+6=0, egyszerűsítve 2q^2-5q+6=0, megoldóképlettel kijön, hogy q=1/2, vagy 2, ezzel a megoldások: 3, 6, 12, vagy 12, 6, 3.
2010. febr. 7. 13:14
 7/9 A kérdező kommentje:
számtani sorozatnak egyik sem jó.. ha a 12;6;3at érted annak.. számtani sorozatnál a d (különbség) mindenhol ugyanannyinak kell lennie, és itt úgy van h a 12 és 6 között a különbség 6, a 3és 6 között, pedig 6.. :S tuti nem jól oldottad meg, mert 6nem egyenlő 12-vel :S :S:S ...
2010. febr. 7. 17:27
 8/9 anonim ***** válasza:
Ha a harmadik számból elveszel hármat, akkor számtani sorozatot kapsz.
2010. febr. 8. 10:37
 9/9 anonim ***** válasza:
Még mindig én vagyok. 1. Jól oldottam meg, mert a mértani sorozatot kérdezted. 2. Szívesen. 3. Legközelebb megpróbálhatnád egyedül is. (Egy matek szakos)
2010. febr. 8. 22:40