Parciális deriválás . Mit ronthattam el?


[link]


Az elsőrendű parciális deriváltakat számoltam ki , de a végeredmény a könyv megoldása szerint nem stimmel.


az x szerintinél: az -4y^4 van a számlálóban , a nevező stimmel.


y szerintinél pedig egész más eredmény jött ki,mint aminek kellene


2015. jan. 12. 13:56
 1/2 anonim ***** válasza:

f(x,y)=5*y^3*(y-xy)^(1/5) - 10^(1/5)


fx(x,y) majdnem jó, csak amikor visszaírod, akkor rosszul zárójelezed, helyesen:


5*y^3 * [1/5*(y-xy)^(-4/5)]*(-y)


Te az 1/5-öt is a zárójelbe tetted, pedig az előtte van.


Összevonva:


-y^4 * (y-xy)^(-4/5) = -y^4 / (y-xy)^(4/5)


Ez az oldal is ugyanezt írja:

[link]



y szerint kicsit nehezebb deriválni, mert abban szorzatfüggvény is van meg összetett függvény is.



fy(x,y) = 5*3*y^2 * (y-xy)^(1/5) + 5*y^3 * [(y-xy)^(1/5)]'



[(y-xy)^(1/5)]' = 1/5 * (y-xy)^(-4/5)*(1-x)


Vagyis a végeredmény:

5*3*y^2 * (y-xy)^(1/5) + 5*y^3 *1/5 * (y-xy)^(-4/5)*(1-x)


Összevonva:


15*y^2 * (y-xy)^(1/5) + y^3 * (y-xy)^(-4/5)*(1-x)


Itt nem pont ezt írja:

[link]



Mert ő még jobban összevonja, méghozzá így:


(y-xy)^(-4/5) = (y-xy)^(1/5) / (y-xy)^1 =


(y-xy)^(1/5) / [(y(1-x)]


Így lehet y-al és (1-x)-el egyszerűsíteni.


15*y^2 * (y-xy)^(1/5) + y^3 * (y-xy)^(1/5) / [(y(1-x)]*(1-x)=

15*y^2 * (y-xy)^(1/5) + y^2 * (y-xy)^(1/5)=


16 * y^2 * (y-xy)^(1/5)

2015. jan. 12. 16:30
 2/2 A kérdező kommentje:
hálás köszönet a segítségért !! :)
2015. jan. 12. 17:39