Deriválás? Hogyan kell ezt megoldani?


Egy kérdésben láttam ezt a deriválási feladatot, de én nem értem a válaszok alapján ,hogy hogyan kell megoldani.



[link]



Elkezdtem megoldani,de nem tudom,h ezekből hogy áll össze a végeredmény


2015. jan. 12. 12:15
 1/5 A kérdező kommentje:
a fotón a nyíl után a köb lemaradt,de ott van egyébként
2015. jan. 12. 12:17
 2/5 anonim ***** válasza:

Csak a rend kedvéért, ez az a kérdés:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..


Itt feltételeztük a kérdezőről, hogy már tanították neki a deriválást, és így az összetett függvény deriváltjának kiszámítását is, levezetéssel. Jó tanács, hogy ne a GyK-s válaszok alapján akarj megtanulni deriválni, azok gyakran csak ötleteket, útmutatást tartalmaznak, nem részletes levezetést.


Amúgy annyi a lényeg, hogy az összetett függvény f(g(h(x))) függvény deriváltja f'(g(h(x)))*g'(h(x))*h'(x).

Ebben a feladatban az f függvény a köbre emelés, a g a logaritmus és a h a 2*x + 3 függvény volt.


De szerintem majd ha sorra kerül, megtanulod.

2015. jan. 12. 13:14
 3/5 A kérdező kommentje:

köszi a választ !


Nem innen akarok megtanulni, és már vettük a deriválást, vizsgára készülök ,és gyakorlok,de az összetett függvény nem megy.


Amit írtam ,arra lennék kíváncsi,h jó-e ...és mi kell hozzá,h megkapjam a végeredményt

2015. jan. 12. 13:17
 4/5 anonim ***** válasza:

Oké… Akkor azt nem részletezem, hogy (k(b(x)))' = k'(b(x))*b'(x), meg azzal se bonyolítom, hogy ez egy többszörösen összetett függvény…


Szóval (ln(2*x + 3)^3)' kell nekünk.

k(b(x)) = b(x)^3,

b(x) = ln(2*x + 3).

Így k' = 3*(b(x))^2 = 3*(ln(2*x + 3))^2.

(k(b(x)))' = k'(b(x))*b'(x) = 3*(ln(2*x + 3))^2*(ln(2*x + 3))'.


Ebben még szerepel ln(2*x + 3) deriváltja, amit nem tudunk, tehát most ezt kell kiszámolni.

k(b(x)) = ln(b(x)),

b(x) = 2*x + 3.

Most ugyanazt kell csinálni, mint az előbb, csak mások a függvények. Ha ezt megcsinálod, akkor már az utolsó deriválós tényező helyéri is tudod, mit kell majd írni, és készen vagy.

2015. jan. 12. 13:30
 5/5 A kérdező kommentje:
Értem ! Nagyon köszönöm a segítséget !!
2015. jan. 12. 13:40