Miért ez a megoldás, miért 9-et kell kivonni? (matek)


x2-6x-91=0


mego.: x2 - 6x = (x-3)2 - 9 -> x2 - 6x - 91 = (x-3)2 - 9 - 91 = (x-3)2 - 100


még folytatódik, onnantól már értem, de ezt nem hogy hogy jön a képbe 9 meg hogy lesz ez a (x-3)2 - 9 - 91


x2 és (x-3)2 nál a kettesek négyzeteket jelentenek


köszi előre!



2014. dec. 3. 12:20
 1/2 anonim ***** válasza:

x^2 - 6x -et kell teljes négyzetté alakítani.

Ugye (a-b)^2=a^2-2*a*b+b^2


a=x mert x^2 az első tag. b=3, mert -2*a*b=-6x


De a b^2 (=9) nem szerepelt az eredeti kifejezésben, ezért ott ki kell pótolni.


x^2 - 6x = x^2 - 6x + 9 - 9


Hozzáadok 9-et és ki is vonok, így az értéke nem változik.

De az első 3 tag így éppen (x-3)^2


x^2 - 6x + 9 - 9 = (x-3)^2 - 9 -->Ez a teljes négyzetes alak.


A -91 az eredeti egyenletben volt:


[x^2-6x]-91=0


Az x^2-6x helyére behelyettesítjük, ami az előbb kijött:


[(x-3)^2 - 9 ] - 91 = 0


A szögletes zárójelet azért raktam bele, hogy lásd mit csináltunk.


[(x-3)^2 - 9 ] - 91 = 0

(x-3)^2 - 100 = 0

2014. dec. 3. 12:28
 2/2 A kérdező kommentje:
nagyon nagyon köszönöm a gyors választ, így már értem! :)
2014. dec. 3. 12:33