Hogy kell felírni egy függvény hozzárendelési szabályát csak koordinátákból, számolással?


feladat : az f függvény grafikonja átmegy (13;28) és (99;42) pontokon.

hozzárendelés szabálya?

rajta van e a grafikonon a (160; 102) pont?


És jólenne ha a megoldás menetét is leírná valaki :) előre is köszi



2014. dec. 2. 16:50
 1/3 kori80 válasza:

Fontos lenne tudni, hogy milyen függvény, mert végtelen olyan függvény van, ami mind a három ponton átmegy. (meg végtelen olyan is, ami csak az első kettőn)

Esetleg lineáris (egyenes) grafikonú (elsőfokú) függvény, vagy görbül, ha görbül, akkor parabola, hiperbola, vagy valami teljesen más?

2014. dec. 2. 18:05
 2/3 A kérdező kommentje:
Lineáris függvény
2014. dec. 2. 19:25
 3/3 kori80 válasza:
100%

A lineáris függvényeknek van egy általános hozzárendelési utasítása:

f(x)=a*x+b vagy y=a*x+b

Ez igaz erre a függvényre is, de itt mi a-t és b-t még nem ismerjük.


Az "a" a meredeksége (azaz mennyit változik az y koordináta, ha egyel jobbra ugrunk az x tengelyen)

"b" pedig hogy hol metszi az y tengelyt a grafikon.


Van két pontunk, aminek x1=13 és x2=99 az x koordinátájuk, y1=28 és y2=42 az y koordinátájuk.


A képletből tudjuk, hogy

a*x1+b=y1 és

a*x2+b=y2


vonjuk ki az elsőt a másodikból

(a*x2+b)-(a*x1+b)=y2-y1


egyszerűsítve:

a(x2-x1)=y2-y1

ebből a=(y2-y1)/(x2-x1)

Megtudtuk, mennyi az a. Behelyettesíthetünk: a=(42-28)/(99-13)=14/86=


b-t megtudhatjuk már az alapképletből, mert abban már csak a b az ismeretlen.

a*x1+b=y1 (itt bármelyik párost veheted, x1 és y1 vagy x2 és y2)

b=y1-a*x1 =28-14/86*13 =2226/86=1113/43 Megtudtuk mennyi a b.


Akkor a függvény hozzárendelési utasítása

f(x)=ax+b =14/86*x+1113/43


A feladatban innen elég csak megnézni, hogy mit rendel a függvény a harmadik pontnál a 160-hoz. Ha 102-t, akkor rajta van a függvény grafikonján, ha nem 102-t akkor pedig nem, nézzük:


14/86*160+1113/43=51.93 hát ez messze nem jó, szóval nincs rajta a grafikonon. Amúgy ez azt jelenti, hogy a grafikonja a függvénynek a 160-nál 51.93-on keresztül megy el, jóval kikerülve a 102-t.

Remélem segítettem!

2014. dec. 2. 20:57