Egy számtani sorozat harmadik tagja 10, nyolcadik tagja 30. Melyik az a legkisebb n > 0 egész, amelyre teljesül, hogy a sorozat első n tagjának összege legalább 1000?2014. szept. 28. 11:53
1/2 anonim válasza:
A legcélravezetőbb, ha felírod az ismert képleteket.
a3 = a1+2*d
a8 = a1+7*d
10 = a1+2*d
30 = a1+7*d
Ebből ki tudod számolni a1-et és d-t.
Kivonva a 2. egyenletből az elsőt
20 = 5*d
d=4, visszahelyettesítesz a1=1.
Most előveszed az összegképletet, amiben a1 és d szerepel (meg n)
Sn = (2*a1 + (n-1)*d)*n/2
Behelyttesítesz:
(2+(n-1)*4)*n/2>1000
Megoldod ezt a másodfokú egyenlőtlenséget.
2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen! :)
2014. szept. 28. 14:58