Matek -számtani sorozat kérdés?

Egy számtani sorozat harmadik tagja 10, nyolcadik tagja 30. Melyik az a legkisebb n > 0 egész, amelyre teljesül, hogy a sorozat első n tagjának összege legalább 1000?

2014. szept. 28. 11:53
 1/2 anonim ***** válasza:

A legcélravezetőbb, ha felírod az ismert képleteket.


a3 = a1+2*d

a8 = a1+7*d


10 = a1+2*d

30 = a1+7*d


Ebből ki tudod számolni a1-et és d-t.

Kivonva a 2. egyenletből az elsőt

20 = 5*d

d=4, visszahelyettesítesz a1=1.


Most előveszed az összegképletet, amiben a1 és d szerepel (meg n)


[link]

Sn = (2*a1 + (n-1)*d)*n/2


Behelyttesítesz:


(2+(n-1)*4)*n/2>1000


Megoldod ezt a másodfokú egyenlőtlenséget.

2014. szept. 28. 12:37
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen! :)
2014. szept. 28. 14:58