Hogyan jön ki? (számtani sorozat)


Ismerősünk 100 000 $ készpénzre tett szert, és szerencsejátékokkal próbálta növelni vagyonát. Csakhogy már az első napon 10 $-t vesztett, és minden azt követő napon 3 $-ral többet, mint az előzőn. Legfeljebb hány napig játszhatott? Mennyit vesztett a 10., 200., illetve az utolsó napon? Maradt-e 250 $ pénze arra, hogy elutazzon nénikéjéhez kölcsönkérni? (Legfeljebb 255 napig játszhatott. 37, 607, 772 volt az aznapi veszteség. Összesen 295 $ maradt, így el tudott utazni)


Hogyan jön ki a 255?? Már több féleképpen próbáltam, de mindig tizedes szám jön ki.

Hogyan lehet kiszámolni, hogy mennyi maradt?


2014. szept. 9. 19:09
 1/4 anonim ***** válasza:
Ha egész szám jönne ki, akkor az azt jelenti, hogy az utolsó napon az utolsó centet is eljátszotta. Ha kijött, hogy pl. 255,62, akkor az azt jelenti, hogy 255 napra volt elég pénze, a 256. napon már mínuszba ment volna, ha tovább játszott volna. Így is jön ki a $295 maradék, amiből elmegy kunyerálni a nagynénihez.
2014. szept. 9. 19:38
 2/4 A kérdező kommentje:
Megpróbáltam az egyenlettel kiszámolni az n-t, és nem jön ki...mínuszra jön ki....:(
2014. szept. 9. 21:39
 3/4 anonim ***** válasza:

Tehát: a jómadár egy számtani sorozat mintájára veszti el a pénzét; első nap 10 dollárt, második nap 10+3 dollárt, harmadik nap 10+3+3 dollárt, stb. Ismerjük a számtani sorozat összegképletét: S[n]=(a[1]+a[n])*n/2, de van egy másik képlet is: S[n]=(2*a[1]+(n-1)*d)*n/2


A képletben:


S[n]=100.000

a[1]=10

d=3:


100.000=(2*10+(n-1)*3)*n/2 /*2


200.000=(2*10+(n-1)*3)*n /összevonás


200.000=(20+(n-1)*3)*n /belső zárójel kibontása


200.000=(20+3n-3)*n /összevonás


200.000=(3n+17)*n /zárójelbontás


200.000=3n^2+17n /-200.000


0=3n^2+17n-200.000


Megoldóképlettel kiszámoljuk; n[1]=~255,38, n[2]=-261,05, de nekünk csak a pozitív megoldás kell.


Tehát 255,38 nap alatt elfogy a pénze, viszont emberünk egész napokat játszik, így 255 nap alatt fogy el a pénze azzal a tendenciával, amit megadtak a feladatban. Ezzel n=255, tehát a 255 nap alatt


(2*10+(255-1)*3)*255=(20+762)*255=782*255=99.705 dollárt játszott el, vagyis 100.000-99.705=295 dollárja maradt, amibőől el tud utazni a nénikéjéhez.


Van még kérdés? :)

2014. szept. 9. 22:15
 4/4 A kérdező kommentje:

Nem tudom, lehet, hogy már nagyon este van, de a megoldóképletben nekem 241.21 jött ki...


Nagyon szépen köszönöm a rengeteg segítséget! :)

2014. szept. 9. 22:36