Matek egyenlet, valaki levezetné nekem?


a) 5(2-3x)-3(x-1)=3-(x+7)


b) 6(5-2x)-(x-4)=3-(2x+2)


Levezetnétek és ha tudtok egy kis magyarázatot is írnátok hogy mit miért kell?Esetleg link is jó ahol ilyeneket magyaráznak el. Normális válaszolóknak zöld kéz!


2014. szept. 25. 19:44
 1/5 anonim ***** válasza:

Felbontod a zárójelet:

5*2-5*3x-3x+3=3-x-7

10-15x-3x+3=-4-x

rendezed

-18x+13= -4-x

egy oldalra gyűjtöd az ismeretlent, másikra a konstast

17=17x

x=1

2014. szept. 25. 19:56
 2/5 anonim ***** válasza:

előző voltam: a b)-t egyedül kell megcsinálnod, mert ha azt is megoldom, sose tanulod meg.

Zárójel felbontásánál ügyelj az előjelekre.

sok sikert!

2014. szept. 25. 19:58
 3/5 anonim ***** válasza:

Ezek egyszerű, úgynevezett algebrai egyenletek:


A megoldás két lépésben történik:


1. a*x=b alakra hozzuk.


2. Leosztunk a val, ebből x számítható:


x=b/a.


Az a.) példa esetében bal oldalt x-ből van -15-3=-18db.

baloldalt konstansból van 10+3=13 db.

Jobboldalt x-ből -1 van, konstans ból pedig 3-7=-4 db.


Vagyis:


-18x+13=-x-4


Ezt akarjuk a*x=b alakra hozni.


Látjuk, hogy a=-17 és b=-17, tehát egyenletünk az alábbi alakot ölti:


-17x=-17


Vagyis x=1

-----------------

------------------

-----------------

----------------


Az eredmény helyességéről ellenőrzéssel győződünk meg:


5*(2-3)-3*(1-1)=3-(1+7)

-5-0=3-8


tehát -5=-5 így az eredmény valóban helyes.


A b.) példában ugyanez a módszer, kövesd végig a lépéseket.

2014. szept. 25. 20:00
 4/5 anonim válasza:

Szia! nem mostanában foglalkoztam matekkal, elég pongyola lesz a megfogalmazásom:

a.) először a zárójeleket bontjuk ki balról jobbra, ha előtte kivonás jel van, akkor a zárójelben lévő összeadás jel kivonássá, ha kivonás jel van, összeadássá változik. Mivel a zárójelet kibontottad, és a zárójel előtt lévő pl.: kivonás jel azt jelenti,hogy a zárójelben lévő szám eredményt kell kivonni. tehát:

a.) 5(2-3x)-3(X-1) = 3-(x+7)

felbontjuk a zárójeleket:

10-15x-3X+3 = 3-x-7

egynemű tagokat összevonjuk

13-18x = -x-4 4-et adunk mindkét oldalhoz

17-18x = -x 18x-et adunk mindkét oldalhoz

17 = 17x osszuk 17-tel mindkét oldalt

X=1


Másik:

6(5-2x)-(x-4) = 3-(2x+2)

30-12x-x+4 = 3-2x-2

34-13x = 1-2x

33 = 11 X

X=3


1. zárójeleket felbontani, ha előtt kivonás jel van, a zárójelben lévő összeadás vagy kivonás jel ellentétes lesz a kibontás után.

2. elvégezni mindkét oldalon az egyszerűsítést, egyneműek összevonását.

3. egyik oldalra rendezni az ismeretlen, másik oldalra a számokat.

4. Ha még szükséges az osztást vagy szorzást elvégezni. és megkapjuk az ismeretlent.

2014. szept. 25. 20:19
 5/5 anonim válasza:
Lemaradt, végezd el az ellenőrzést is.
2014. szept. 25. 20:21