a) 9^√x=3^x-3.
b) 32^x+5/x-7=0.25*128^x+17/x-3.
2014. júl. 7. 21:54
1/6 anonim válasza:
3^(2*gyök(x))=3^(x-3) kiköt: x>0
2*gyök(x)=x-3
gyök(x)=a
2a=a^2-3
0=a^2-2a-3
a1=-1
a2=3
gyök(x)=3
x=9
csak ez a jó megoldás
gyök(x)=-1
x=1
ezt behelyettesítve nem ad jó megoldást.
2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :) Esetleg a másikat is levezetné valaki?
2014. júl. 8. 09:57
3/6 anonim válasza:
az a baj hogy a második egyenleted nagyon kusza. Igy nem tudni mi szerepel a kitevőbe és a nevezőbe.
Annyi segítséget tudok így adni a 2-nek a hatványival kell felírni az egyenletet.
2^5=32
0,25=2^-2
128=2^7
Ha képként feltöltöd egyértelmű lesz.
4/6 A kérdező kommentje:
a törtek vannak a kitevőbe az x+5/x-7 a jobb oldalon pedig a x+17/x-3
2014. júl. 8. 10:55
5/6 anonim válasza:
2^5((x+5)/(x-7))=2^-2*2^7((x+17)/(x-3))
5*((x+5)/(x-7))=-2+7((x+17)/(x-3))
közös nevezővel végig szorozva((x-7)(x-3)) az lesz:
5x^2-15x+25x-75=-2x^2+20x-42+7x^2-49x+119x-833
másodfokú tag kiesik
10x-75=90x-875
x=10
6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm!!!
2014. júl. 8. 15:02