Valaki levezetné a következő exponenciális egyenleteket? (2)


a) 9^√x=3^x-3.

b) 32^x+5/x-7=0.25*128^x+17/x-3.



2014. júl. 7. 21:54
 1/6 anonim ***** válasza:

3^(2*gyök(x))=3^(x-3) kiköt: x>0

2*gyök(x)=x-3

gyök(x)=a

2a=a^2-3

0=a^2-2a-3

a1=-1

a2=3

gyök(x)=3

x=9

csak ez a jó megoldás

gyök(x)=-1

x=1

ezt behelyettesítve nem ad jó megoldást.

2014. júl. 8. 07:33
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :) Esetleg a másikat is levezetné valaki?
2014. júl. 8. 09:57
 3/6 anonim ***** válasza:

az a baj hogy a második egyenleted nagyon kusza. Igy nem tudni mi szerepel a kitevőbe és a nevezőbe.

Annyi segítséget tudok így adni a 2-nek a hatványival kell felírni az egyenletet.

2^5=32

0,25=2^-2

128=2^7

Ha képként feltöltöd egyértelmű lesz.

2014. júl. 8. 10:45
 4/6 A kérdező kommentje:
a törtek vannak a kitevőbe az x+5/x-7 a jobb oldalon pedig a x+17/x-3
2014. júl. 8. 10:55
 5/6 anonim ***** válasza:

2^5((x+5)/(x-7))=2^-2*2^7((x+17)/(x-3))

5*((x+5)/(x-7))=-2+7((x+17)/(x-3))

közös nevezővel végig szorozva((x-7)(x-3)) az lesz:

5x^2-15x+25x-75=-2x^2+20x-42+7x^2-49x+119x-833

másodfokú tag kiesik

10x-75=90x-875

x=10

2014. júl. 8. 11:41
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm!!!
2014. júl. 8. 15:02