0. 01-et mennyire kell emelni hogy 10-et kapjunk?

Sziasztok! Segítenétek, hogy mi ennek a szabálya?

2014. júl. 2. 20:49
 1/4 anonim ***** válasza:

-0,5

A szabályt meg majd valaki leírja, aki okosabb nálam.

2014. júl. 2. 20:57
 2/4 anonim ***** válasza:
Ha egynél nagyobb hatványra emeled, akkor 0.01-nél mindig csak kisebb számot kapsz, tehát ez nem játszik. Ha negatív hatványra emelsz valamit, az azt jelenti, hogy a szám reciprokát veszed. Tehát ha 0.01-et -1edik hatványra emeled, az 1/0.01=100. Innen látható, hogy 100-nak a gyöke 10, a gyök pedig ekvivalens az 1/2 hatvánnyal. Tehát a megoldás -1/2.
2014. júl. 2. 21:06
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm! És ezt hogy kéne számolni? 10^× = 0.01 * 10^3×+3
2014. júl. 2. 21:26
 4/4 anonim ***** válasza:

10^x = 0.01 * 10^(3x+3)

10^x = 0.01 * 10^3x * 10^3 (mivel a^(b+c)=a^b*a^c)

10^x = 10 * 10^3x (itt csak összevontam a 10^3*0.01-et)

10^(x-3x) = 10 (mivel a^(b-c)=a^b/a^c)

10^(-2x) = 10^1 (itt kihasználjuk, hogy az exponenciális függvény monoton, ezért 1=-2x)

-2x = 1

x = -1/2

2014. júl. 2. 21:55