Milyen távol tartsuk a 40cm fókusztávolságú borotválkozótükröt arcunktól, hogy legalább kétszeres nagyítású, megegyező állású képet kapjunk arcunkról?

2014. máj. 7. 20:11
 1/1 anonim ***** válasza:

A tárgytávolság 20 cm vagy annál kisebb legyen.


A borotválkozó tükör egy homorú tükör. Egyenes állású, nagyított, látszólagos kép keletkezik, ha a tárgy az optikai középpont és a fókuszpont között van: 0 < t < f


f=40 cm

t=x cm

k=-2x, mert N=k/t=2 -->k=2t és látszólagos kép esetén k<0.

----


1/f=1/t+1/k

1/f=1/x-1/2x=1/2x

2x=f

x=f/2=20 cm

2014. máj. 8. 13:14