Egy f= 0,5m fókusztávolságú lencsével 1/4-es nagyítású képet akarunk készíteni egy 64 cm magas tárgyról. Milyen nagy legyen a tárgytávolság? Mekkora a nagyítás, ha a képtávolság 1,5 m? Vázolja fel a képalkotást az első esetben!?

Kérem, részletesen vezessétek le, magyarázattal!
2011. jan. 12. 22:55
 1/4 DudoloPocok ***** válasza:

N=K/T=k/t=f/(t-f)=(k-f)/f ezek azonosságok


tárgytávolság N=f/(t-f) -ből

t=(f-N*f)/N =(0,5-1-0,25*0,5)/0,5 = 0,75 m


ha a képtáv 1,5 m akkor a nagyítás :

N=(k-f)/f.....N=(1,5-0,5)/0,5=2


A magyarázat N=K/T=k/t deffinició

leképezési törvény : 1/f=1/k+1/t k-t t-t kifejezve behelyettesítve a feni definícióba jönnek ki a felhasznált képletek.


A képalkotás vázlatára lásd :

[link]

2011. jan. 13. 08:02
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2011. jan. 13. 11:41
 3/4 A kérdező kommentje:
ja igen, és akkor a tárgy magasságával nem is kell számolnom?
2011. jan. 13. 11:43
 4/4 DudoloPocok ***** válasza:
lényegtelen
2011. jan. 17. 11:07