Valaki megtudná oldani ezt a matek feladatot?


Az exponenciális egyenletekkel vagyok gondban egy kicsit.


[link]


Ebből a feladatból kéne segítség a b) részéhez.


Előre is köszi!



2014. jún. 4. 21:51
 1/9 anonim ***** válasza:
x=3
2014. jún. 4. 22:00
 2/9 A kérdező kommentje:

A levezetést is leírnád kérlek?

Annyit tudok, hogy egy új ismeretlent kell bevezetni.

2014. jún. 4. 22:08
 3/9 anonim ***** válasza:

(Mint minden egyenletnél, először értelmezési tartományt kellene nézni. Exponenciálisnál nincs gond, mert kivetőben bármilyen valós állhat)


Fel kell ismerni, hogy 2^2x = 4^x. Alakítsd át, hogy csak az egyik fajta legyen az egész képletben. Na arra már bevezethetsz új ismeretlent.

2014. jún. 4. 22:38
 4/9 A kérdező kommentje:

Valahogy sehogy sem jön ki.

Le tudnád írni részletesebben, hogy érem el a megoldást?

Bevezettem az új ismeretlen és így 17y=1536 jön ki.

2014. jún. 4. 22:48
 5/9 anonim ***** válasza:

Exponenciális egyenleteknél arra törekedj, hogy azonos alapra hozzad őket.


4^(x+1) + 2^(2x+2) -12 = 0

ugyebár 4 = 2*2 = 2^2, ezért:

2^2^(x+1) + 2^(2x+2) -12 = 0

hatványt úgy hatványozunk, hogy hatványokat szorozzuk, ezért:

2^(2x+2) + 2^(2x+2) -12 = 0

2^(2x+2) + 2^(2x+2) = 12

2*2^(2x+2) = 12

2^(2x+2) = 6

// kitevőben kiemelem a 2-est

2^2(x+1) = 6

4^(x+1) = 6 // osztom 2-vel

2^(x+1) = 3

// ha 6-at fel lehetne írni 2 hatványaként, akkor csak a hatványokkal lehetne továbbszámolni. Mivel ezt nem lehet elővesszük a logaritmust:

2^(x+1) = 3

log2(3) = x+1

x+1 = log2(3)

x = log2(3)-1


innen nincs sok értelme tovább boncolgatni, x értéke 0.58 körül van.

2x= log2(6)-2

x = log2(6)-1

2014. jún. 5. 10:01
 6/9 anonim ***** válasza:

"ha 6-at fel lehetne írni 2 hatványaként, akkor csak a hatványokk..."


Helyett:


"ha 3-at fel lehetne írni 2 hatványaként, akkor csak a hatványokk..."

2014. jún. 5. 10:02
 7/9 anonim ***** válasza:

"2x= log2(6)-2

x = log2(6)-1"


Ez meg szemét ami benne maradt.

2014. jún. 5. 10:03
 8/9 anonim ***** válasza:

Ez a három elég lesz a 2-eshez. Ha nem, akk. pót!


[link]

2014. jún. 5. 13:41
 9/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a sok kommentet.

Ma iskolában egy barátomat megkérdeztem a b) feladatról.

Kiderült, hogy egy fontos szabályt felejtettem el és azért nem tudtam megoldani. 2-es alapra hoztam és a kitevőt írtam fel rosszul. 2^2x-1-et írtam a 2^2^x-1 helyett.


A többiben pedig ezt nem kellett alkalmazni, azért tudtam megoldani.

Szerencsére a dolgozatom 5-ös lett. :)


Még egyszer köszönöm a válaszokat!

2014. jún. 5. 16:42