és például a 0,5 törtnek számít?2010. jan. 18. 14:30
1/4 anonim válasza:
a 0,5 nem tört szerintem és úgy tudsz egésszel törtet szorozni, hogy az egészet is átalakítod a tört nevezőjével. Pl 1/2 X 3. A 3 az 6/2 és így elvégzed az 1/2-del a szorzást
2/4 anonim válasza:
a 0.5-öt felírod úgy, hogy 1/2. az egész számot pedig úgy szorzod vele, hogy a nevezőt egyszerűsíted az egész számmal, és a számlálót pedig összeszorzod vele.
3/4 anonim válasza:
az első válaszoló kicsit túlbonyolítja. ha mindenképp felakarod írni, akkor a 3=3/1 és így már 3/1*1/2 és itt már érvényes az, hogy keresztbe egyszerűsít, számlálót számlálóval, nevezőt nevezővel szoroz.
4/4 anonim válasza:
A 0,5 is tört, méghozzá tizedestört.
Általános esetben a tört két egész szám hányadosa, tehát felírható a következő alakban: A/B (ahol A és B egész számok). Ha a törtet egésszel (legyen mondjuk C) szeretnéd szorozni, akkor egész egyszerűen beszorzod a tört számlálóját vele:
C * A/B = (C*A)/B
Ha a számlálóban levő értéket (C*A), és a nevezőt (B) prímtényezők szorzatára bontod, akkor a számlálóban és a nevezőben egyaránt megtalálható prímtényezőkkel egyszerűsíthetsz.
Konkrét példa:
tört: 2/15
egész: 6
szorzatuk: 6 * 2/15 = (6*2)/15 = (2*2*3)/(3*5) = (2*2)/5 = 4/5