Hogyan kell törtet törtel szorozni?


Azt tudom hogy a számlálót és a nevezőt össze szorozzuk.De ha túl a nagy a szám és egyszerűsíteni kell. Azt hogy kell. Mint itt például:

7 9 3

- x - = -

3 49 7


és itt úgy van példának hogy a 7et áthúzták (egyzserűsítés) az lett egy . a 3 is egy lett. a 9 háromlett. a 49ből meg 7 . ez hogy jön ki? Valaki el tudná nekem magyarázni értelmesen lécci. :(


2011. szept. 4. 13:44
 1/6 A kérdező kommentje:

7 9

- x -

3 49

ez lett három heted.

csak nem jól írta ott fent le :S

2011. szept. 4. 13:46
 2/6 anonim ***** válasza:

Gondolom, ez akar lenni:


(7/3)*(9/49)=3/7


Szorozzuk a számlálót számlálóval, nevezőt a nevezővel:


Ekkor a számláló: 7*9=7*3*3

nevező: 3*49=3*7*7


7-be a 7 megvan 1-szer, 3-ba 3 1 szer, ezért a hányados:


(7*3*3)/(3*7*7)=3/7

Sok gyakorlás és rutinból megy, nem kell ilyen részletesen leírni.

2011. szept. 4. 14:43
 3/6 A kérdező kommentje:
de a 49 ből hogy lett 7? és a 9ből 3?
2011. szept. 4. 16:25
 4/6 anonim ***** válasza:

(7*3*3)/(3*7*7)=3/7 Itt a számlálóban is ott van a hármas meg a nevezőben így törölni lehet őket, vagyis:


(7*3*3)/(3*7*7) = 3/7 = (7*3)/(7*7) A továbbiakban ugyanígy a számlálóban és a nevezőben lévő hetest is lehet törölni, vagyis:


(7*3)/(7*7) = 3/7

2011. szept. 4. 17:35
 5/6 anonim ***** válasza:

"de a 49 ből hogy lett 7? és a 9ből 3?"


Sehogy, én ilyet nem írtam.


49 ből lett 7*7, 9 ből 3*3.

2011. szept. 6. 05:41
 6/6 A kérdező kommentje:
Tudom hogy nem te írtad. én írtam,mert így volt példának.:) de már sikerült és tudok szorozni:) köszi mindenkinek:)
2011. szept. 11. 10:40