HOgy kell? H3PO4 tömegénél miért nem szorozni kell 0,6-al ha 60 m/m %os? Miért kell osztani? Többi lent.


Telített kalcium-klorid-oldatot sztöchiometrikus mennyiségű 60,0 tömeg%-os 1,42 g/cm3

sűrűségű foszforsavoldattal reagáltattunk. A keletkező kalcium-foszfát csapadékot leszűrtük.

A visszamaradt oldat tömege 318,8 gramm, és 27,5 tömeg %-os a benne oldott egyetlen

vegyületre nézve.Számítsa ki, mekkora térfogatú foszforsavoldatra volt szükség a reakcióhoz?

megoldás:n(H3PO4) = 0,8 mol

m(H3PO4) = 0,8 · 98 g/mol = 78,4 g

m(H3PO4-oldat) = 78,4 g : 0,6 = 130,7 g

V(H3PO4-oldat) = 130,7 g : 1,42 g/cm3 = 92,0 cm3

92,0 cm3 foszforsavoldatra volt szükség.


2011. okt. 4. 00:24
 1/2 anonim ***** válasza:

Mert, egyenes arányosság:


100 g oldatban van 60 g foszforsav, akkor

x g oldatban van 78,4 g foszforsav.


Egyenesarányosság során így járunk el:

x/100=78,4/60

x=130,7 g

2011. okt. 4. 01:50
 2/2 anonim ***** válasza:

Szerintem így kell:


3*CaCl₂ + 2*H₃PO₄ → Ca₃(PO₄)₂ + 6*HCl


A benne oldott egyetlen vegyület alatt szerintem a HCl-t értik és ennek a tömegkoncetrációja 27,5%. Tehát van benne:


318,8*27,5/100 = 87,67 g HCl


Ebből kiszámítod, hogy ez mennyi CaCl₂-nek felel meg. Ha ez megvan, akkor ebből meg kiszámítod, hogy ez mennyi H₃PO₄-val reagált. Lehet ellenben úgy is számolni, hogy: 6*HCl keletkezéséhez kellett 2*H₃PO₄.


Ha megvan a foszforsav tömege, akkor ez elosztod 0,6-tal és megkapod a foszforsav oldat tömegét. Ezt meg elosztod 1,42-vel így megkapod a térfogatát.

2011. okt. 4. 02:13