Kémia feladatokban gyakran van, hogy egy adott anyag pl.50 tömeg%os. Mikor kell az anyag tömegét szorozni 0,50el és mikor osztani?

2011. okt. 21. 09:43
 1/6 anonim ***** válasza:

Ez pusztán % számítás.

Pl. Ha van 100g 50 tömeg% -os cukoroldat, az azt jelenti, hogy ennek a 100g-nak a fele cukor, a másik fele meg pl víz.

És mivel százalék számítás, szorozni kell 0,5-et.

Hogy a példánál maradjunk: 100* 0,5

2011. okt. 21. 10:03
 2/6 Silber ***** válasza:

Ha meg van adva hogy az adott tömeg bizonyos %-ban tartalmazza a bizonyos komponenst, akkor egyszerű szorzás van. A tömegtört, és a tömegszázalék közti összefüggés:

tömeg%/100=tömegtört.


x*m=K, ahol x a tömegTÖRT, m a minta tömege, K az adott komponens tömege. Vagy ha így egyszerűbb felfogni, akkor:

tömeg%/100*m=K

2011. okt. 21. 10:05
 3/6 A kérdező kommentje:
Köszi,és mikor kell osztani?mer van amelyik feladatokba azt kell
2011. okt. 21. 10:43
 4/6 Silber ***** válasza:
Akkor talán meg kéne mutatni a feladatot.
2011. okt. 21. 11:11
 5/6 A kérdező kommentje:

Telített kalcium-klorid-oldatot sztöchiometrikus mennyiségű 60,0 tömeg%-os 1,42 g/cm3

sűrűségű foszforsavoldattal reagáltattunk. A keletkező kalcium-foszfát csapadékot leszűrtük.

A visszamaradt oldat tömege 318,8 gramm, és 27,5 tömeg %-os a benne oldott egyetlen

vegyületre nézve.

Számítsa ki, mekkora térfogatú foszforsavoldatra volt szükség a reakcióhoz?

Megoldókulcsban ez van:

n(H3PO4) = 0,8 mol

m(H3PO4) = 0,8 · 98 g/mol = 78,4 g

m(H3PO4-oldat) = 78,4 g : 0,6 = 130,7 g (és itt nem értem ,hogy miért nem szorozni kell)?

V(H3PO4-oldat) = 130,7 g : 1,42 g/cm3 = 92,0 cm3

2011. okt. 21. 11:21
 6/6 anonim ***** válasza:

Azért nem szorozni kell, mert a 78,4 g ebben az esetben már az oldatban lévő tiszta foszforsav mennyiségét adja meg és ez képezi az oldat 60%-át, mert 60%-os oldatról van szó, vagyis:


78,4 g .......60%

x g ....... 100%


x = 100*78,4/60 = 130,666 ≈ 130,7 g ez meg már az egész oldat tömege a tiszta foszforsavval és a vízzel együtt, amiből 100-60 = 40% van benne (víz).

2011. okt. 23. 02:02