Ki tud segíteni a levezetésben? (kémia 9. -es anyag)


A tanár ilyen extra feladatokat adott, természetesen nehezített formába, hogy még véletlenül se tudjuk megoldani. Aki tud és ráér, légyszi segítsen, nagyon megköszönném!


1, Hány dm3 standard állapotú hidrogén keletkezik, ha 13,06g cinket kénsavba oldunk fel?


2, Hány dm3 hidrogén és klór szükséges 124dm3 standard állapotú hidrogén-klorid előállításához?


3, Hány tömeg%-os az a kénsavoldat, amelynek 0,125dm3-e 49g kénsavat tartalmaz? Az oldat sűrűsége 1,22 g/cm3


4, Hány gramm nátrium-hidroxid szükséges 1,5dm3 1,180 g/cm3 sűrűségű, 16tömeg%-os nátrium-hidoxid oldat elkészítéséhez?


5, Összeöntünk 25g 20tömeg%-os és 30g 8 tömeg%os nátrium.hidroxid oldatot, majd kiöntünk belőle 10g-ot. Hány gramm 10tömeg%-os sósavval közömbösíthetjük?


6, Egy szén-monoxid és szén-dioxidból álló standard állapotú gázelegy 12,25 dm3-ének a tömege 18g. Számítsd ki a gázelegy tömeg%-os és térfogat%-os összetételét!


7, Összeöntünk 3,2kg 2,5 tömeg%-os, 600g 12tömeg%-os sóoldatot és 3 l vizet. Hány tömeg%-os oldatot kapunk?



5-nek kell készenlennie, én már órákat ültem felettük, de egyszerűen nem ment, a külön tanáromnak is megmutattam, de ő se tudta, igaz ő matek és fizika szakos.


2010. febr. 8. 16:26
 1/4 anonim ***** válasza:

Ezek nem nehéz feladatok, szépen írj ki minden adatot( moláris térfogatot a tankönyvből), minden képletet ami ezekhez kell és helyettesítsd be.

Remélem sikerülni fog, de megoldani nem fogom.

2010. febr. 8. 17:29
 2/4 A kérdező kommentje:
Jó lehet, hogy neked nem nehéz, de nekem igen... az iskolába ilyen tipusúakat nem csináltunk, hanem egyszerűbbeket. Én próbáltam, nem azért írtam ide, mert lusta vagyok megoldani, hanem mert reméltem, hogy lesz valaki annyira segítőkész, hogy levezeti vagy érthetően elmagyarázza, amiből én tanulhatok...
2010. febr. 8. 20:45
 3/4 anonim ***** válasza:

Ide gyorsan leírom Neked az 5öst.


25 g 20 m%-os NaOH + 30 g 8 m%-os NaOH


25 g-ban van 20 tömeg% = 25*0,2= 5g NaOH

30gban van 8 tömeg%= 30*0,08=2,4 g NaOH


25+30= 55 g oldat, ebben van 5+2,4= 7,4 g NaOH

na most, ha 55 g-ban van 7,4 g, akkor 10 g-ban (amit kiveszel...) hány g van? 7,4/55*10=1,34545454 g NaOH


Reakció egyenlet: NaOH+HCl= NaCl+HOH, tehát 1:1 mol arányban semlegesítik egymást

1,345454545g NaOH = hány mol?

M NaOH= 40 g/mol

n NaOH=1,34545454g/40= 0,033636363 mol


azaz, 0,033636363 mol sósavra van szükségünk,

M HCl= 36,5 g = 1mol

m HCl = x g = 0,033636363 mol

m HCl= 1,22772725 g, ami ha 10 tömeg%-os oldatban kell lennie, akkor, 12,2772 g oldatban lesz.

2010. febr. 9. 17:31
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! =) Amint lesz időm át is nézem =) Aki tud légyszi segítsen! Holnapra kell.
2010. febr. 9. 17:56