Hogy kell törtet törtel szorozni, törtet egész számmal szorozni, osztani?

2011. szept. 8. 19:31
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Ha két törtet szorzol, akkor számlálót a számlálóval, nevezőt a nevezővel:

2/3 * 4/5 = 8/15

Ha osztani kell őket, akkor az egyiknek veszed a reciprokát (megcseréled a számlálót és a nevezőt (így kapod azt a számot, amivel megszorozva az eredetit, pontosan 1-et kapsz)), majd összeszorzod őket:

3/7 : 2/3 = 3/7 * 3/2 = 9/14


Ha egész számmal szorzol, akkor csak a számlálót kell szorozni:

4/5 * 5 = 20/5 = 4


Ha osztani kell egész számmal, akkor vagy a számlálót osztod:

12/14 : 6 = 2/14

vagy ha azt nem lehet, akkor szorozhatod a nevezőt:

3/4 : 2 = 3/8

2011. szept. 8. 19:37
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Törtet törttel, számlálót a számlálóval szorzod. Így kell törtet törttel, meg törtet egész számmal szorozni.


Osztani pedig úgy hogy a reciprokkal szorzol.

2011. szept. 8. 19:38
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Még hozzá teszem a válaszomhoz, hogy ha az egész számokat is törtként képzeled el (pl. az 5-öt 5/1-ként), akkor látod, hogy teljesen ugyanúgy működik. Nyilván ahol 1-el szorzol, ott nem fog változni a szám.
2011. szept. 8. 19:39
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen ment a zöld kéz mindenkinek :)
2011. szept. 8. 20:15