Hogyan kell törtet összeadni kivonni, szorozni osztani? Nem értem. A bővítést sem értem és az egyszersűsítést sem! Valaki segítene?

2011. febr. 5. 12:50
 1/4 anonim ***** válasza:
72%
www.valovilag.hu -n videók között keresgélj :D
2011. febr. 5. 12:53
 2/4 A kérdező kommentje:
Ok köszi:D
2011. febr. 5. 13:11
 3/4 DudoloPocok ***** válasza:

összeadás:


a/b+c/d=(a*d+c*b)/b*d


példa : 2/3+5/7=(2*7+3*5)/(3*7)=29/21


kivonás :


a/b-c/d=(a*d-c*b)/b*d


példa : 2/3-5/7=(2*7-3*5)/(3*7)=-1/21


szorzás :

a/b*c/d =(a*c)/(b*d) számlálót a számlálóval, nevezőt a nevezővel )


példa : 2/3 * 5/7 =10/21


osztás

a/b:c/d =a/b*d/c=(a*d)/(b*c) - a reciprokával megszorozzuk


példa : 2/3 : 5/7 =2/3 * 7/5=14/15



bővítés :


a tört értéke nem változik, ha ugyanazzal a számmal megszorozzuk mind a számlálót, mind a nevezőt


Példa :


1/2 = 2/4=4/8=20/40=20000/40000


Ez fordítva is igaz: ha mind a számlálót mind a nevezőt el tudod osztani ugyanazon számmal a tört értéke nem változik :


példa


625/25=125/5=25/1

2011. febr. 5. 13:19
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm utolsó válaszolónak!!:) Sokat segítettél!
2011. febr. 5. 15:06