Ezt hogy kell megoldani és mi a végeredménye?


(3𝑎−1)^2−(2𝑎+3)∙(2𝑎−3)+(𝑎+2)^2=

elölre is köszönöm!

^-jelzések a négyzetre emelést jelentik.


2014. aug. 13. 19:19
 1/7 anonim ***** válasza:

Lemaradt az egyenlőség jobb oldala, és nem tudjuk, hogy mit jelent a soremelés-pontosvessző a második tagban.


Amúgy úgy kell megoldani, hogy kibontod a zárójeleket, összevonsz, és ráereszted a másodfokú egyenlet megoldóképletét – már ha a jobb oldalon 0 szerepel, amúgy meg az összevonás után kész vagy.

2014. aug. 13. 19:25
 2/7 anonim ***** válasza:
És azok a négyzetek mit jelentenek? (Egy tetszőleges szám, mint első osztályban?)
2014. aug. 13. 19:31
 3/7 A kérdező kommentje:

(3𝑎−1)^2−(2𝑎+3)∙(2𝑎−3)+(𝑎+2)^2=

így van a feladatban

2014. aug. 13. 19:33
 4/7 A kérdező kommentje:
valamiért nem engedi normálisan elküldeni
2014. aug. 13. 19:33
 5/7 A kérdező kommentje:

de az első részében (3a-1)^2 az ott nevezetes azonosság?

a ;-ot csak a gép teszi bele,amúgy csak simán folytatódna

2014. aug. 13. 19:35
 6/7 anonim ***** válasza:

Talán ha ahelyett, hogy pdf-ből próbálod kikopipésztelni, vennéd a fáradságot, hogy legépeld ezt a 30 karaktert, akkor egyből életrevalóbbnak tűnnél… Hint: kalapot magyar billentyűzeten az AltGr+3-mal tudsz írni.


> „de az első részében (3a-1)^2 az ott nevezetes azonosság?”

Az azonosság egyfajta igaz egyenlőség a matematikában. Te ilyet még nem írtál.

2014. aug. 13. 19:39
 7/7 anonim ***** válasza:

Oké, akkor leírom neked én: (3*a - 1)^2 - (2*a + 3)*(2*a - 3) + (a + 2)^2.

Ha csak a végeredmény érdekel, akkor onnét kezdve, hogy sikerült legépelned, igénybe tudod venni a Wolframalpha szolgáltatásait: [link]


Az első tag kibontása részletesen:

(3*a - 1)^2 = (3*a - 1)*(3*a - 1).

Ez azt jelenti, hogy (3*a - 1) darabot kell venni a 3*a-ból és még -1-ből, azaz ez nem más, mint

(3*a - 1)*3a + (3*a - 1)*(- 1) = 3*a*(3*a - 1) + (-1)*(3*a - 1).

Az első taggal ugyanezt eljátszhatjuk, hiszen az 3*a-szor 3*a meg még 3*a*(-1), azaz

3*a*3*a + 3*a*(-1) = 3*3*a*a - 3*a = 9*a^2 - 3*a,

és a második tag pedig hasonlóan

(-1)*(3*a) + (-1)*(-1) = -3*a + 1.

A kettő összege

9*a^2 - 3*a - 3*a + 1 = 9*a^2 - 6*a + 1,

és készen vagy. (Legalábbis a (3*a - 1)^2-tel.)

2014. aug. 13. 20:03