Hogyan oldjam meg a következő fizika feladatot? Hogy lesz a megoldás menete és mi lesz a végeredménye? Témakör: Feszítési munka. Rugalmas energia

Két kiskocsi tömege 0,3 kg, illetve 0,6 kg. A kezdetben nyugvó kiskocsikat egy közéjük helyezett, összenyomott rugó úgy lökte szét, hogy az egymáshoz viszonyított sebességük nagysága 3 m/s lett. Hány cm-rel volt összenyomva a közéjük helyezett D= 800 N/m rugóállandójú rugó? (Más volna-e a feladat eredménye, ha a két kocsi szétlökés közben egyik, illetve másik irányban egyenletesen mozogna?)

2013. máj. 31. 16:22
 1/4 anonim ***** válasza:

Az impulzusmegmaradás miatt a kisebb kocsi sebessége 2x akkora, mint a másiké, vagyis ha a sebességkülönbség 3 m/s, akkor a könnyebb kocsi 6 m/s-mal megy, a nehezebb 3 m/s-mal.

Ez összesen 5,4 J + 2,7 J = 8,1 J mozgási energiát jelent, ami kezdetben a rugóban tárolódott rugalmas energia fomájában. Ez utóbbi 1/2*D*x^2, ahol x az összenyomás mértéke.


A képletből adódik, hogy x=0,1423 m, azaz x=14,23 cm.

2013. máj. 31. 20:53
 2/4 anonim ***** válasza:
Ja, és ha kezdetben mozognának a kocsik, akkor sem változna semmi, hiszen ezt a mozgást passzívan is elérhetjük azáltal, hogy mi magunk kezdünk el mozogni a kocsikhoz képest - ami nyilván nem lehet kihatással a rugóra.
2013. máj. 31. 21:01
 3/4 A kérdező kommentje:

A megoldókulcsban nálunk ez van: Er= Em1 + Em2

l= 4,74 cm

2013. jún. 1. 11:52
 4/4 anonim ***** válasza:

Igazad van, bocsánat. Véletlenül nem összeadtam, hanem kivontam a sebességeket egymásból. Ugyanis egymással ellentétes irányban haladnak a kocsik.


Azaz v1+v2=3 m/s, és v2=2*v1, amiből következik, hogy a kisebb kocsi 2 m/s-mal megy, a nagyobb 1 m/s-mal. Ebből a mozgási energiák 0,6 J illetve 0,3 J, összesen 0,9 J.


Az összenyomódás innen valóban 4,74 cm.

2013. jún. 1. 11:58