Az apa háromszor annyi idős, mint a fia. Hat évvel ezelőtt négyszer annyi idős volt az apa. Hány évesek most? Hogyan kell megoldani egyenlettel?

2010. jan. 10. 15:08
 1/2 anonim ***** válasza:

Legyen A az apa jelenlegi életkora, F a fiáé.

Az apa most 3-szor annyi idős, mint fia, vagyis:

A=3F.

Hat évvel ezelőtt (ugye mindketten hat évvel fiatalabbak voltak), az apa életkora 4-szer annyi volt, mint fiáé, tehát:

A-6=(F-6)*4.

Innentől már csak meg kell oldani az egyenletrendszert. Két egyenletből számolható a két ismeretlen. Például az elsőben ki van fejezve az A, ezt behelyettesítheted a másodikba, majd kiszámolhatod F-et:

3F-6=(F-6)*4

3F-6=4F-24

18=F

Majd visszahelyettesíted az elsőbe az eredményt:

A=3*18=54


Az apa tehát 54, a fia pedig 18 éves most.

További jó matekozást!;)

2010. jan. 10. 17:19
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a gyors válasz, sokat segített! :-)
2010. jan. 10. 20:21