Egy tört számlálója öttel kisebb mint a nevezője. Ha a tört számlálójához és a nevezőjéhez kettőt adunk a tört reciprokát kapjuk. Melyik ez a tört?

Előre is köszönöm :))


2014. márc. 23. 09:30
 1/8 anonim ***** válasza:

A tört X/Y alakú.


Ha a számláláohoz is meg a nevezöhöz is kettöt hosszáaduk, akkor (X+2)/(Y+2) lesz belöle, és az egyenlö az Y/X törttel, mert ez az eredeti reciproka.


Ebböl ki tudod számolni.

2014. márc. 23. 09:36
 2/8 anonim ***** válasza:
És Y=X+5
2014. márc. 23. 09:55
 3/8 A kérdező kommentje:

ezt nagyon nem értem hogy kell:(

x/y nem lehet a reciproka.

2014. márc. 23. 10:00
 4/8 anonim ***** válasza:

A törted formája: x/y (ennek a reciproka: y/x)


Ezeket tudjuk:


x=y-5 (tehát a nevező, ami az y, az 5-tel nagyobb, mint a számláló)


valamint


(x+2)/(y+2) = y/x

2014. márc. 23. 10:44
 5/8 anonim ***** válasza:

(x+2)/(y+2) = y/x


- ebbe helyettesítsd be ezt: x=y-5


Tehát:

(y-5+2)/(y+2) = y/(y-5)

(y-3)/(y+2) = y/(y-5)


innen menni fog?

2014. márc. 23. 10:47
 6/8 A kérdező kommentje:

nem fog menni.

reggeltől ezt a feladot próbálom megcsinálni de nem sikerül:SS

2014. márc. 23. 11:13
 7/8 anonim ***** válasza:

(y-3)/(y+2) = y/(y-5)


szorozd be mindkét oldalt (y-5)-tel, így eltűnik a jobboldalról ez és egyedül marad az y, tehát:


(y-5)(y-3)/(y+2) = y


(y2-3y-5y+15)/(y+2)=y


(y2-8y+15)/(y+2)=y


szorozd be mindkét oldalt (y+2)-vel! tehát:


y2-8y+15 = y(y+2)


y2-8y+15 = y2+2y


mindkét oldalról vonjuk ki az y2 (y a négyzeten):


-8y+15= 2y


adjunk hozzá mindkét oldalhoz 8y-t, tehát:


15=10y tehát y=1.5 és az x=y-5=-3.5


a tört: -3.5/1.5


ellenőrzés: (-3.5+2)/(1.5+2)= -1.5/3.5

2014. márc. 23. 11:28
 8/8 A kérdező kommentje:
nagyon szépen köszönöm:))
2014. márc. 23. 13:19