Valaki segitene a matek házimba?


1)Ha a markológép óránként 20 köbméter homokot rak ki, a tervhez képest 5 órával elmarad. Ha azonban óránként 30 köbméter-t teljesít, tervét 20%-al túlteljesíti. Mennyi homokot kellet a markolónak kiraknia óránként? Ha a tervet pontosan szeretné teljesiteni?


2) Egy tört számlálója öttel kisebb mint a nevezője. Ha a tört számlálójához és a nevezőjéhez kettőt adunk a tört reciprokát kapjuk. Melyik ez a tört?



Előre is *őszi szépen

*k



2014. márc. 22. 18:10
 1/2 anonim ***** válasza:

1)

Itt van sebesség, út meg idő.

Ha a sebesség = 20, akkor az idő = x + 5, ahol x a tervezett idő. Az út az állandó, legyen y.

Ha a sebesség = 30, akkor az idő = 1,2 * x. Az út még mindig ugyanaz az y.

Ezekből az ismert képlet (vagy akár a mértékegységek vizsgálata) alapján: út = sebesség * idő.


Tehát két ismeretlenünk van és két egyenlet:

y = 20 * (x + 5)

y = 30 * 1,2 * x

Ezt majd te szépen végigszámolod. A kérdezett sebesség pedig ez lesz: y / x.


2)

Legyen x a számláló.

x / (x + 5) = 1 / ((x + 2) / (x + 7))


Egy egyenlet, egy ismeretlen, majd te szépen megoldod.

Bár ez nekem kicsit gyanús. Ha mindkettőhöz hozzáadunk, akkor hogy jöhetne már ki reciprok? Na mindegy...

2014. márc. 22. 19:09
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen segitséged:))
2014. márc. 23. 09:52