Mi a megoldása ennek a matekfeladatnak?


András és Bálint futóversenyt rendeztek. A ponttól B pontig futottak, majd onnan rögtön vissza. Andrásnak a célba érés pillanatáig 12 km/h volt a sebessége. Bálintnak először 10 km/h, majd miután találkoztak, felgyorsított annyira, hogy végül egyszerre értek be a célba.


Mekkora volt Bálint sebessége a találkozás után?



2014. márc. 11. 17:14
 1/2 anonim válasza:

az AB távolság legyen x, a találkozási hely B-től mért távolsága y

ekkor a találkozásig: (x+y)/12=(x-y)/10

a találkozás után Bálint sebessége legyen z

ekkor végig: (x-y)/12=(x+y)/z

a két egyenletet átalakítjuk:

(x+y)/(x-y)=12/10

(x+y)/(x-y)=z/12

bal oldalak egyenlőek, tehát a jobbak is

12/10=z/12

z=14,4(km/h)

2014. márc. 11. 18:47
 2/2 A kérdező kommentje:

Áh.. akkor elrontottam. Én úgy számoltam, hogy mivel az út és az idő nincs megadva, ezért legyen az út tetszőleges, az egyszerűség kedvéért 12 km. Tehát András ezt 12/12 h alatt tette meg. Ezzel egyenlő kell legyen a 0(12/10+12/x)/2.

Így viszont 15-re jön ki, csak nem tudom, mit rontottam el az egyenletben.


Köszi a választ!

2014. márc. 11. 20:27