Mi ennek a matekfeladatnak a megoldása? Hozza egyszerűbb alakra az alábbi kifejezést!


a^3+b^3/a^2-a-b-b^2



a^2=a a négyzeten

a^3=a a köbön


2012. febr. 16. 17:22
 1/3 bongolo ***** válasza:

Először is azt javaslom, hogy tegyél zárójeleket, hogy egyértelmű legyen, mi a számláló és mi a nevező. Azt hiszem, ez akar lenni a feladat:


(a³+b³)/(a²-a-b-b²)


Két páratlan kitevőjű hatvány összegéből kiemelhető a+b. Most:

a³+b³ = (a+b)(a²-ab+b²)


A nevező pedig:


a²-a-b-b² = (a²-b²) - (a+b) = (a+b)(a-b-1)


Vagyis (a+b)-vel lehet egyszerűsíteni. Annál egyszerűbb alakra nem hozható.


---


Nem véletlenül a²-ab+b² van a nevezőben a feladat szerint? Akkor sokkal egyszerűbb alakra lehet hozni...

2012. febr. 16. 22:46
 2/3 anonim ***** válasza:

(a³ + b³)/(a² - a - b - b²)


A nevezőt átcsoportosítva

N = (a³ + b³)/[(a² - b²) - (a + b)]


A számláló egy nevezetes azonosság

N = (a³ + b³) = (a + b)(a² - ab + b²)


A nevezőt is lehet még alakítani

Az első tagja szintén egy nevezetes azonosság

a² - b² = (a + b)(a - b)

Ki lehet emelni (a + b)-t, így a nevező

(a + b)(a - b - 1)


A számunk most így néz ki

N = (a + b)(a² - ab + b²)/(a + b)(a - b - 1)

Lehet egyszerűsíteni (a + b)-vel, így marad

N = (a² - ab + b²)/(a - b - 1)


Még a számlálót teljes négyzetté lehet alakítani

N = [(a -b)² + ab]/(a - b - 1)


Ha gondolod, lehet még cifrázni, de szerintem ez már egyszerűbb, mint a kiinduló forma. :-)

2012. febr. 16. 22:54
 3/3 anonim ***** válasza:

A válasz írása közben Bongolo megelőzött! :-)


DeeDee

*******

2012. febr. 16. 22:56