Mi ennek a matekfeladatnak a megoldása? Zrínyi 2004 6. o.


NEM HÁZI FELADAT!!! Osztálytársammal fogadtam, hogy az enyém lesz a jó :D de nem találok megoldást a neten. A feladat:


Egy este a király megéhezett. Lement a konyhába, talált egy doboz kekszet. Megette a keksz 1/8-át (egy nyolcadát). Később megéhezett a királyné. Lement, és megette a keksz 1/6-át. Majd a királykisasszony is éhes lett, és a többi keksz 1/7-ét ette meg. Aztán a királyfi is megéhezett, megette a maradék keksz 1/5-ét. Majd a kutya kilopta a keksz 1/4-ét, és megette. Ki ette a legtöbb kekszet? A király(1/8), a királyné(1/6), a királykisasszony(1/7), a királyfi(1/5), vagy a kutya(1/4)?


Én a királyNÉ-t tippeltem, aki a maradék 1/6-át ette meg, a haverom a királyfit, aki az utolsó előtti volt és 1/5-öd részt evett... melyikünknek van igaza? Pénzre megy, azért ilyen fontos.


2012. febr. 16. 12:56
 1/9 A kérdező kommentje:
Azt kihagytam, hogy nyilván mindig a MARADÉK keksz valahány valahanyad részét eszik meg, te ez gondolom egyértelmű.
2012. febr. 16. 12:57
 2/9 anonim válasza:
aznem jutott eszedbe hogy elküld az annyába aki ezt a feladatot feltalálta?
2012. febr. 16. 13:09
 3/9 anonim ***** válasza:

Nagyon egyszerű. Legyen a keksz 100 egység példaként. 100/8= 12.5-öt evett a király; 100-12,5= 87,5 maradt.


Királyné 82,5/6= 13,75-öt evett. Maradt 87.5-13.75=73.75.


Kisasszony 73,75/7= 10,53-at evett, így maradt 73.75-10.53=63.22


Királyfi 63.22/5= 12.644. Maradt 63.22-12.644= 50.576


Kutya= 50.576/4= 12.644.


Tehát a legtöbb kekszet a királyné ette meg.

Tehát nyertél!

2012. febr. 16. 13:25
 4/9 anonim ***** válasza:
Bocs, de elszámoltam, mert a királynőnél 87.5 helyett 82,5-el osztottam figyelmetlenségből, de így is a királynő nyert. Tehát te nyertél, de számolj utánam.
2012. febr. 16. 13:27
 5/9 anonim ***** válasza:

Játszom a számokkal:

A kekszek induló mennyisége legyen: A

Ha

1/8, 1/7, 1/6, 1/5, 1/4

sorrendben ették volna meg a részüket, akkor mindenki azonos mennyiséget kapott volna, az összes elfogyasztott darab pedig

5*A/8 lenne.


A feladatban megadott

1/8, 1/6, 1/7, 1/5, 1/4

részesedési sorrend esetén az 1/8-ad elvétele után maradó mennyiség 6-od része nagyobb, mint a 7-ed része, ezért kapja a királynő a legtöbb kekszet.

Az összes elfogyasztott darab száma nem változik, ez esetben is 5*A/8.


Lehetne ezt algebrailag igazolni?

2012. febr. 16. 21:26
 6/9 anonim ***** válasza:
Utolsó az én megoldásom (az elszámolásom ellenére) szerintem biztosan jó és pofon egyszerű. Lehet, hogy fel lehetne írni egy 5 ismeretlenes egyenletbe is, de a kérdező általános iskolás és nem matematikus. Ha tudsz cáfolj rá az én megoldásomra!
2012. febr. 16. 21:40
 7/9 anonim ***** válasza:

Félreértettél!

Nem akarom megcáfolni a megoldásodat, mert az jó!

Ugyanazon el alapján kezdtem el számolni én is, csak nem 100-at, hanem az öt szám - 8, 7, 6, 5, 4 - legkisebb közös többszörösét, majd annak kétszeresét vettem kiinduló mennyiségnek, így minden érték kerek szám lett. Eközben akadtam az előző válaszomban leírt érdekességre. Tulajdonképpen a kérdésem nem a kérdezőnek szólt, hanem valakinek, aki tudna segíteni benne.

Te nem tudtál, ezzel a dolog részemről lezárva. :-)

2012. febr. 16. 23:11
 8/9 anonim ***** válasza:

Utolsó: a te megoldásod is jó szerintem, mivel tört alakban is fel lehet írni és egyenletbe is.

Törttel: 8*7*6*5*4= legkisebb közös többszörössel. Utána összeadsz és kivonod a dolgokat.

Nyilván szebb megoldás, mint az enyém csak arra céloztam, hogy bonyolultabb.

2012. febr. 17. 12:17
 9/9 A kérdező kommentje:
xD oké már megnyertem kösz a segítséget :) még aznap elismerte hogy elszámolta :D
2012. febr. 20. 20:02