Mértani sorozat? -HELP - többi lent


Adott a feladat :

a1=3 ,a7 = 96 ,a12?

Írjátok le a megoldás menetét,vagy az hogy hogyan és miképpen jó megoldani ezt,milyen módszerek vannak,ha van több is.

A segítségeket köszönöm!



2014. febr. 6. 01:25
 1/5 anonim ***** válasza:

Tetszőleges tag felírható a(1)-hez viszonyítva (a(1): a sorozat első tagja, a(n): a sorozat n-edik tagja, a sorozat differenciálja (különbsége)):


a(n)=a(1)+(n-1)*d, esetünkben


a(7)=a(1)+(7-1)*d, vagyis


96=3+6*d /-3

93=6d /:6

15,5=d, tehát a sorozat különbsége 15,5


A sorozat 12. tagja: a(12)=a(1)+(12-1)*d=3+11*15,5=173,5.

2014. febr. 6. 03:01
 2/5 A kérdező kommentje:
Köszi a választ de a d(differencia) a számtaninál van,nem a mértaninál ott q-van(kvóciens->hányados)
2014. febr. 6. 03:11
 3/5 A kérdező kommentje:
Ez mértani sorozat,lehet azért írtál számtanit,mert megtévesztett a kérdésnél a ?-jel,bocsánat érte.
2014. febr. 6. 03:13
 4/5 anonim ***** válasza:

Igen, bocsi, elnéztem.


Mértaninál is ugyanaz a helyzet, csak a d-ket nem hozzáadjuk, hanem a q-kat szorozzuk:


a(n)=a(1)*q^(n-1) (q az n-1-edik hatványon), itt


a7=a(1)*q^(7-1), tehát


96=3*q^6 /:3

32=q^6 /6. gyök

±6.gyök(32)=q, ezzel két sorozatot határoztunk meg:


1. a(1)=3, q=6.gyök(32)


2. a(1)=3, q=-6.gyök(32)


Ha az 1. sorozatról beszélünk, akkor a(12)=a(1)*q^(12-1)=3*6.gyök(32)^11=3*6.gyök(2^5)^11=3*6.gyök(2^55)


Ha a 2. sorozatról, akkor -3*6.gyök(2^55).


Megjegyzés: ha a(7) helyett a(6) lenne, akkor szépen kijönne, hogy q=±2, amire a(12)=±6144, a gondolatmenet ugyanaz.

2014. febr. 6. 03:31
 5/5 anonim ***** válasza:
Mínusz nélkül...
2014. febr. 6. 08:31