Egy mértani sorozat 3. és 4. tagjának az összege:20


az 5. és 3. különbsége:240

Melyik ez a sorozat?

Így kezdtem:

a1*q^2+a1*q^3=80

a1*q^4-a1*q^3=240

osztással végeztem el a műveletet,

és q=3 jött ki,

(eleve lehet nem jó a logikám)

innentől vagyok elakadva,hogyan is kell meghatározni,hogy milyen sorozat.

Köszi aki tud segíteni! :)


2013. dec. 13. 08:36
 1/10 anonim ***** válasza:

A logika az jó

a1*q^2+a1*q^3=20

a1*q^4-a1*q^2=240

a1*q^2(1+q)=20

a1*q^2(q^2-1)=240

1+q/(q+1)(q-1)=2/24 q+1 egysz.

1/q-1=1/12

q=13

biztos nem irtad el az elején 20 irsz az egyenletbe 80

melyik igaz? elég fura sorozat jön ki.

A q behelyettesíted pl az első egyenletbe.

2013. dec. 13. 08:56
 2/10 anonim ***** válasza:

"1/q-1=1/12

q=13"


Itt q-ra nem 12/13-nak kellene kijönnie?


Egyébként nem hiszem, hogy 80 van a jobb oldalon, mert akkor irracionális q jön ki, és általában ezekben a feladatokban az a pláne, hogy (ha nem is egész, de) racionális értékek jönnek ki a1-re és q-ra.

2013. dec. 13. 09:00
 3/10 anonim ***** válasza:

Sok minden el lett itt írva :D


a1*q^2+a1*q^3=20

a1*q^4-a1*q^2=240


a1*q^2(1+q)=20

a1*q^2(q^2-1)=240 /itt én inkább az alsót osztanám a felsővel:


(q^2-1)/(q+1)=12

q-1=12

q=13


Akkor jól számoltál, csak ahogy írtad, egy pár dolog lemaradt :D

2013. dec. 13. 09:03
 4/10 A kérdező kommentje:
az első két tag összege 80,elírtam a kérdésnél,
2013. dec. 13. 09:03
 5/10 A kérdező kommentje:
Akkor a logika jó?És ha 80 az első összege akkor a q=3 is jó.Ezt kell behelyettesíteni az első képletbe akkor kapom meg az a1-t értem.És köszönöm!
2013. dec. 13. 09:07
 6/10 anonim ***** válasza:
A q=3 nem jó q=4 a jó
2013. dec. 13. 09:11
 7/10 A kérdező kommentje:
Bocsi lehet értetlen vagyok mert nekem 3 jött ki már másodjára is akkor nem értem ,hogy jön ki.Ha időd leírnád?
2013. dec. 13. 09:16
 8/10 A kérdező kommentje:
"a 4" hogy jön ki?
2013. dec. 13. 09:16
 9/10 anonim ***** válasza:

a1*q^2+a1*q^3=80

a1*q^4-a1*q^2=240

a1*q^2(1+q)=80

a1*q^2(q^2-1)=240

1+q/(q+1)(q-1)=1/3

1/q-1=1/3

3=q-1

q=4

2013. dec. 13. 09:22
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszi szépen!
2013. dec. 13. 09:26