Egy mértani sorozat első három tagjának összege 8-ad része a következő három tag összegének. A) Mennyi a sorozat hányadosa? B) Mennyi az első 6 tagösszege, ha a1=32


2013. dec. 4. 23:48
 1/4 anonim ***** válasza:

A


8*S3 = S6-S3


S3=(a1*(q^3-1))/(q-1)

S6=(a1*(q^6-1))/(q-1)


helyettesítsük be az alsó két egyenletet a felsőbe


8*(q^3-1) = (q^6-1) - (q^3-1)


ezt nemtom megoldani, de q=2 lesz belőle


B

S6=2016

2013. dec. 5. 01:11
 2/4 anonim válasza:
A hányados 2, az első hat tag összege pedig 2016. Csak az a bibi, hogy erre próbálkozással jöttem rá (illetve sejtettem a dolgot), egyenlettel most nem tudom levezetni sajnos...
2013. dec. 5. 01:12
 3/4 anonim ***** válasza:

#1


Meg tudod oldani, ha végrehajtod a q^3=Q helyettesítést.

2013. dec. 5. 05:26
 4/4 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat!
2013. dec. 5. 10:01