Egy számtani sorozat hatodik eleme 8, tizedik eleme 0. Mennyi az első tizenöt tag összege? Hogy kell ezt megcsinálni?

2013. aug. 22. 21:37
 1/2 anonim ***** válasza:

1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

x,x,x,x,x,8,x,x,x,0

Négy egység alatt esik 8at, 8/4=2

Az első tizenöt tag összege pedig 2*15.

2013. aug. 22. 21:46
 2/2 anonim ***** válasza:

a₆ = 8

a₁₀ = 0


a₁₀ = a₆ + 4d = 8 + 4d = 0

4d = -8

d = -2


a₆ - 5d = 8 - 5*(-2) = 8 + 10 = 18

a₁ = 18

a₁ + 14d = 18 - 28 = -10

a₁₅ = -10


S₁₅ = [(a₁ + a₁₅)*15]/2

S₁₅ = [(18 - 10)*15]/2 = 60


Ellenőrizheted:


18 + 16 + 14 + 12 + 10 + 8 + 6 + 4 + 2 + 0 + (-2) + (-4) + (-6) + (-8) + (-10) = 18 + 16 + 14 + 12 = 60

2013. aug. 23. 09:00