Egy mértani sorozat adatai:

a1=8

n=4

q=5/3


mennyi az an? és a Sn?

Nekem

an=125

Sn-re 311,5 jött ki

Sn=a1* (q^n-1)/q-1 de úgy érzem az nem jó!

Mit rontottam el?

Köszönöm a segítségedet előre is! :)


2013. dec. 12. 08:38
 1/2 anonim ***** válasza:

Sn=8*((5/3)^4-1)/(5/3-1)=8*(625/81-1)/(2/3)=8*544/81*3/2=

=13056/162=2176/27=~80,6


a4=8*(5/3)^3=8*125/27=1000/27


Ilyen kis n-re ellenőrizheted magad úgy, hogy kiszámolod a tagokat és összeadod őket:


a1=8

a2=40/3

a3=200/9

a4=1000/27, tehát az én megoldásom jó.


Ezek összege: 8+40/3+200/9+1000/27, közös nevező a 27,

216/27+360/27+600/27+1000/27=2176/27, ez is stimmel.

2013. dec. 12. 09:25
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!Nálam zárójel probléma is volt,volt ahol nem vettem figyelembe ezért teljesen más eredmény született. :)

Köszönöm még egyszer!

2013. dec. 12. 09:58