Mértani sorozat. Elakadtam a feladat közben. )?


Mértani sorozat,?

Egy mértani sorozat 3. és 4. tagjának az összege:80


az 5. és 3. különbsége:240


Melyik ez a sorozat?

Így kezdtem:

a1*q^2+a1*q^3=80

a1*q^4-a1*q^2=240


a1^2(1+q)=80

a1q^2(q^2-1)=240

osztom:

marad: q^2-1/1+q=3


q^2-1=3(1+q)

q^2-1=3+3q

Másodfokúként jön ki

eredmény nekem:

x1= ~4 x2=~1

és itt kezdődik a probléma

ebből nem tudok kiindulni,hogyan is kellene behelyettesíteni úgy,hogy megtudjam melyik ez a sorozat!

Leírná nekem egy okosabb? KÖszi!


2014. jan. 9. 07:42
 1/4 anonim ***** válasza:

q= 4 q=-1

ezt kell behelyettesíteni a fenti képletbe:

pl: a1*q^2+a1*q^3=80

2014. jan. 9. 08:11
 2/4 A kérdező kommentje:

Tehát akkor behelyettesítés:


a1*^2+a1*4^3=80

tehát:

a1=1?

Így érted?

a mértani sorozat 1-el kezdőik?Ezt kell szorozni 4-el....

1,4,16,64......stb ez lenne a sorozat?

bocsi az értetlenkedésért!

2014. jan. 9. 10:29
 3/4 anonim ***** válasza:

igy igaz 1 4 16 64 256

16+64=80

256-16=240

2014. jan. 9. 10:38
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a fáradozásodat!
2014. jan. 9. 10:50