Mértani sorozat,?
Egy mértani sorozat 3. és 4. tagjának az összege:80
az 5. és 3. különbsége:240
Melyik ez a sorozat?
Így kezdtem:
a1*q^2+a1*q^3=80
a1*q^4-a1*q^2=240
a1^2(1+q)=80
a1q^2(q^2-1)=240
osztom:
marad: q^2-1/1+q=3
q^2-1=3(1+q)
q^2-1=3+3q
Másodfokúként jön ki
eredmény nekem:
x1= ~4 x2=~1
és itt kezdődik a probléma
ebből nem tudok kiindulni,hogyan is kellene behelyettesíteni úgy,hogy megtudjam melyik ez a sorozat!
Leírná nekem egy okosabb? KÖszi!
2014. jan. 9. 07:42
1/4 anonim válasza:
q= 4 q=-1
ezt kell behelyettesíteni a fenti képletbe:
pl: a1*q^2+a1*q^3=80
2/4 A kérdező kommentje:
Tehát akkor behelyettesítés:
a1*^2+a1*4^3=80
tehát:
a1=1?
Így érted?
a mértani sorozat 1-el kezdőik?Ezt kell szorozni 4-el....
1,4,16,64......stb ez lenne a sorozat?
bocsi az értetlenkedésért!
2014. jan. 9. 10:29
3/4 anonim válasza:
igy igaz 1 4 16 64 256
16+64=80
256-16=240
4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a fáradozásodat!
2014. jan. 9. 10:50