Logaritmikus egyenletek ha az ismeretlen az alapban van, vagy ha a logaritmus van hatványozva?


Hogy kell ezeket megoldani?

Konkrét példát nem tudok mondani, mert nem találok de pl. ilyesmire gondolok, hogy (lg)^2 5 és ez már rendesen egyenletben. Vagy arra gondolok h log x 3 pl.

Bocsánat ha érthetetlen, de nem tudom jobban megfogalmazni Amúgy az egyszerűbbek, meg az alapváltás megy, csak ezeket nem értem.:)


2014. febr. 2. 19:06
 1/3 anonim ***** válasza:

Ha a logaritmus van hatványozva, akkor ugyanúgy cselekedsz, mint eddig: Ha a négyzeten van, akkor gyököt vonsz; ha a harmadikon van, akkor köbgyököt vonsz, stb-stb.

Ha a logaritmus alapjára vagy kiváncsi, akkor nézd át a logaritmus definícióját! logˇa(b), vagyis 'a' alapú logaritmus 'b' azzal egyenlő, ahányadik hatványra kell emelni a-t, hogy b-t kapd eredményül. Például:

logˇa(25)=2

Vagyis, a-t a négyzetre emelve 25-öt kell kapni, felírva: a^2=25, amiből ha gyököt vonsz, megkapod a-t, vagyis a logaritmus alapját. Így érthető?

2014. febr. 2. 19:36
 2/3 anonim ***** válasza:

Az áttérés más alapú logaritmusra képletből levezethető, hogy log(x)[c]=1/log(c)[x], így máris ismert lesz az alap.


Amikor meg négyzetre van emelve, általában érdemesebb átnevezni másik ismeretlenre, ekkor másodfokú egyenletet kapunk, például:


(lgx)^2-3lgx+2=0, ekkor ha lgx=k, akkor

k^2-3k+2=0, amit megoldunk, utána a gyököket visszaírjuk az lgx=k egyenletbe.

2014. febr. 2. 19:53
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm, ment a zöld kéz mindkettőtöknek!:)
2014. febr. 2. 19:58