logaritmus, egyenlet, ismeretlen2013. febr. 11. 19:20
1/3 anonim válasza:
Kikötések: x-9>0, azaz x>9, illetve 2x-1>0, azaz x>0,5. A kettő metszete x>9.
log a + log b = log a*b
Ezt használva kapjuk, hogy
lg( (x-9)*(2x-1) )=2.
Mindkét oldalt 10 kitevőjébe tesszük, azaz 10-et felemeljük a különböző oldalakra. Ekkor
(x-9)(2x-1)=100 lesz a megoldandó egyenlet, ami pedig a 2x^2-19x-91=0 másodfokú egyenlet. A két gyöke 13 és -3,5, de az utóbbi a kikötés miatt nem megoldás.
2/3 A kérdező kommentje:
a másodfokú egyenlet nem 2x^2-19x+9=0 ?
2013. febr. 11. 20:47
3/3 A kérdező kommentje:
jahahaaaaj...nem...elnéztem egy sort, már megvan hol van a hiba.:) jobb oldalról elfelejtettem kivonni a 100-at. Köszönöm!
2013. febr. 11. 20:47