Logaritmusos egyenlet! Mennyi lesz az X, ha: lg (x-9) +lg (2x-1) =2? És mik a feltételek?

logaritmus, egyenlet, ismeretlen

2013. febr. 11. 19:20
 1/3 anonim ***** válasza:

Kikötések: x-9>0, azaz x>9, illetve 2x-1>0, azaz x>0,5. A kettő metszete x>9.


log a + log b = log a*b

Ezt használva kapjuk, hogy

lg( (x-9)*(2x-1) )=2.

Mindkét oldalt 10 kitevőjébe tesszük, azaz 10-et felemeljük a különböző oldalakra. Ekkor

(x-9)(2x-1)=100 lesz a megoldandó egyenlet, ami pedig a 2x^2-19x-91=0 másodfokú egyenlet. A két gyöke 13 és -3,5, de az utóbbi a kikötés miatt nem megoldás.

2013. febr. 11. 19:32
 2/3 A kérdező kommentje:
a másodfokú egyenlet nem 2x^2-19x+9=0 ?
2013. febr. 11. 20:47
 3/3 A kérdező kommentje:
jahahaaaaj...nem...elnéztem egy sort, már megvan hol van a hiba.:) jobb oldalról elfelejtettem kivonni a 100-at. Köszönöm!
2013. febr. 11. 20:47