12-es matematika számtani sorozat. Valaki segítene, elmagyarázná?


Az (an) számtani sorozatokról a következőket tudjuk:


a2+a8=10

a3+a14=31


---


Azt értem, hogy rendezni kell, az első egyenlet xa+xd=10 lesz. De honnan tudom, hogy ebből mennyi az a, és mennyi a d előtt álló szám?

A második sor (a+d)*(xa+xd)=36. Itt hogyan állapítom meg, hogy az x melyik szám? a2+13d az jó? És hogyan kell tovább rendezni?



2014. jan. 29. 21:09
 1/5 anonim ***** válasza:

a2+a8=10

a3+a14=31


a1 + a1+7d = 10

a1+2d + a1+13d = 31


2a1 + 7d = 10

2a1 + 15d = 31


8d = 21

d = 21/8


2a1 + 7*21/8 = 10


16a1 + 147 = 80


16a1 = -67


a1 = -67/16

2014. jan. 29. 21:21
 2/5 anonim ***** válasza:

úgy kell ahogy az előttem lévő csinálta, csak ő véletlenül elírta az első egyenletet.

az "a2+a8=10" nem "a1+a1+7d = 10" hanem "a1+d+a1+7d=10"


és így az eredmény is szép lesz

2014. jan. 29. 21:28
 3/5 anonim ***** válasza:

Vagy így is lehet:

[link]

Az ellenőrzést csináld meg, közben mindent megérthetsz.

2014. jan. 29. 21:39
 4/5 anonim ***** válasza:

A #3 -ban van egy elírás. Javítva:

[link]

2014. jan. 29. 21:49
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ment a zöld pacsi mindenkinek!
2014. jan. 29. 22:06